Мегън Дюамел и Ерик Радфорд за пръв път грабнаха световната титла

Канадците Мегън Дюамел и Ерик Радфорд спечелиха за пръв път в кариерата си титлата при спортните двойки на световното първенство по фигурно пързаляне в Шанхай (Китай). Дюамел и Радфорд, бронзови медалисти от шампионата на планетата през миналата година, бяха лидери и в двете програми и събраха сбор от 221.53 точки. Във волната си програма канадците направиха две грешки, след като Дюамел докосна леда с две ръце след четворен салхоф от изхвърляне, но те имаха огромна преднина след кратката програма и очаквано стигнаха до златото.

Дюамел и Радфорд донесоха първа титла на Канада при спортните двойки от 2001-а година насам, когато шампиони станаха Джейми Сейл и Дейвид Пелетие. Втори пред родна публика завършиха Вънцзин Сюй и Цун Хан с личен рекорд от 214.12 точки. Те изпълниха на най-сложната в техническо отношение композиция и за пръв път в кариерата си се качиха на подиума.

Ветераните и бивши двукратни световни шампиони Цин Пан и Цзян Тун останаха трети в крайното класиране с 212.77 точки, въпреки че бяха втори в кратката програма. 35-годишните китайци участваха на световно първенство за 16-и път в кариерата си. За тях това беше последно изпълнение, защото прекратяват кариерата си. Европейските шампиони Юко Кавагути и Александър Смирнов (Русия) се наредиха пети със 198.91 точки, след като бяха четвърти след кратката програма. Други китайци Чън Пън и Хао Чжан (Китай) са четвърти с 206.63 точки, а шести се класираха Евгения Тарасова и Владимир Морозов (Русия) със 198.46 точки. Утре световното първенство продължава с волната програма при танцовите двойки и кратката програма при мъжете.