Страхотен Казийски с 21 точки! Тренто с драматично 3:2 над ЗАКСА в полуфинал №1 за Купата на CEV (ВИДЕО)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) спечелиха драматично първия полуфинал от втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев се наложиха много трудно като гости на полския ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) с 3:2 (25:20, 21:25, 25:23, 25:27, 19:17) в мач, игран късно снощи пред близо 2000 зрители в зала "Азоти".

Така трентинци направиха важна крачка към класиране за финала. Срещата-реванш е в събота (28 март) от 21,30 часа българско време в зала "Пала Тренто". При нова победа Казийски и компания ще се класират за големия финал, където ще срещнат победителя от другия полуфинал между руския гранд Динамо (Москва) и белгийския Волей БиХепи2 (Асе-Леник). От друга страна волейболистите на ЗАКСА също ще гонят победата, за да се класират на финала, като при 3:2 в тяхна полза, ще се играе т.нар. "златен" гейм.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за Тренто - 8:7. Постепенно разликата нарасна до 11:8 след два аса на капитана Емануеле Бирарели. Въпреки усилията на холандеца Кай Ван Дайк от ЗАКСА, трентинци продължиха да водят до 16:13 благодарение на словашкия си диагонал Мартин Немец. Момчетата на Радо Стойчев запазиха преднината си до 18:16, 20:17 и 22:20, след което спокойно взеха гейма с 25:20 след контра на Бирарели, ас на аржентинския център Себастиан Соле и успешна атака на Матей Казийски. Втората част тръгна отлично за италианците, които дръпнаха с 3:1 и 8:4 благодарение на атаките на Немец. Постепенно домакините от ЗАКСА стопиха изоставането си до 12:13 след нови силни изяви на Ван Дайк. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за Тренто след впечатляваща атака на Бирарели. Последва обрат и 19:18 за полския тим след ас на другия холандец в отбора Дик Коой. Последваха няколко грешки в атака на Филипо Ланцо и няколко успешни такива на Коой - 25:21 за ЗАКСА и 1:1.

Третата част също стартира добре за волейболистите на Тренто, които поведоха с 6:3 след атака на Себастиан Соле и ас на Мартин Немец. Разликата набъбна до 11:7, но постепенно ЗАКСА намали изоставането си до 16:14. Тренто направи резултата 20:15 в своя полза след отлична блокада на Соле и ас на Филипо Ланца, което накара треньорът на домакините Себастиан Швидерски да вземе тайм-аут. Това даде ефект и поляците веднага намалиха до 20:19, а след това до 24:23, след като трентинци водеха с 24:20. Все пак Казийски и компания спечелиха гейма с 25:23 след успешна атака на Ланца и поведоха с 2:1. Четвъртата част започна много добре за ЗАКСА, които бързо поведоха с 6:1 след серия от силни сервиси на Кай Ван Дайк и накараха Радо Стойчев да вземе първия си тайм-аут. Благодарение на играта на Матей Казийски и Себастиан Соле Тренто намали разликата до 6:8, а след това до 11:12. Втората техническа пауза, обаче, дойде при 16:13 за поляците след нова атака на Ван Дайк. Последва равенство при 16:16 след ас и контра на Казийски. Домакините отново дръпнаха напред в резултата при 20:18 след ас на Юрий Гладир. След това Радо Стойчев пусна в игра младия разпределител Симоне Джанели на мястото на Лукаш Жигадло. Въпреки това, Тренто стигна до равенство при 24:24 благодарение на Матей Казийски и дори имаше мачбол при 25:24 след контра на Ланца. Волейболистите на ЗАКСА, обаче, успяха да спечелят гейма трудно с 27:25 след точки на Дик Коой и резервата Михал Ручяк и да вкарат мача в тайбрек.

В петият решителен гейм трентинци поведоха с 3:0, 8:5 и 13:9, но допуснаха равенство при 13:13 след поредни силни изяви на Дик Коой. В крайна сметка, след като изпуснаха четири мачбола Тренто спечели много трудно тайбрека с 19:17 след страхотна атака на Матей Казийски, а с това и мача с 3:2.

Матей Казийски изигра поредния си много силен мач за Тренто и стана най-полезен с 21 точки (1 блок, 1 ас, 58% ефективност в атака, 64% позитивно и 36% перфектно посрещане) за победата. Центърът Себастиан Соле пък добави още 14 точки (4 блока, 2 аса и 62% ефективност в атака) за успеха. За тима на ЗАКСА холандците Кай Ван Дайк (3 аса и 61% ефективност в атака) и Дик Коой (1 блок, 1 ас, 60% ефективност в атака, 72% позитивно и 52% перфектно посрещане) реализираха съответно 28 и 23 точки, но и техните усилия се оказаха недостатъчни за успеха.

ЗАКСА (КЕНДЖЕЖИН-КОЖЛЕ, ПОЛША) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 2:3 (20:25, 25:21, 23:25, 27:25, 17:19)
ЗАКСА: Павел Загумни 3, Кай Ван Дайк 28, Дик Коой 23, Михал Ручяк 1, Юрий Гладир 16, Кжиштоф Рейно 8 - Павел Заторски-либеро (Нимир Абдел-Азиз, Лукаш Лох 9, Доминик Витчак)
Старши-треньор: Себастиан Швидерски
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 1, Мартин Немец 8, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 21, Филипо Ланца 12, Себастиан Соле 14, Емануеле Бирарели 13 - Масимо Колачи-либеро (Габриеле Нели 5, Симоне Джанели, Микеле Федрици, Матео Бургщалер)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.