Джокович срази Федерер и отново е шампион в Индиън Уелс

Водачът в ранглистата на ATP Новак Джокович надви с 6:3, 6:7 (5), 6:2 световния №2 Роджър Федерер на финала на турнира от серията "Мастърс" в Индиън Уелс. Миналата година двамата отново се срещнаха в спора за титлата и сърбинът отново спечели, като тогава резултатът бе 3:6, 6:3, 7:6 (3). Швейцарецът все още има леко предимство в преките двубои с Джокович - 20 срещу 18 победи.

Джокович триумфира за четвърти път в Индиън Уелс (2008, 2011, 2014, 2015) и вече има 21 трофея от категорията "Мастърс" - с 2 по-малко от Федерер и с 6 по-малко от рекордьора Рафаел Надал. Сърбинът изравни рекордния брой титли на Федерер в турнира и стана 12-ият тенисист в Откритата ера с 50 и повече трофея в кариерата си. Джокович вече има една титла повече от настоящия си треньор - германската легенда Борис Бекер, който приключи кариерата си с 49.

Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Федерер пък допусна второ поражение за 2015 година и остава с 84 титли на сингъл. Последният му триумф в състезанието бе през 2012 година, а през 2004, 2005 и 2006 грабна три поредни титли в престижния турнир.

Един пробив бе достатъчен на Джокович, за да вземе първия сет. Той бе реализиран в шестия гейм за аванс от 4:2.

Във втория гейм на втория сет Федерер пропусна да реализира пробив и веднага след това самият той допусна такъв. Джокович поведе с 3:1 и победата изглеждаше близо до сърбина, още повече, че при 4:2 Ноле имаше брейкпойнт. 33-годишният швейцарец обаче успя да се пребори за гейма, а веднага след това реализира първия си пробив и изравни при 4:4. Пробивът бе затвърден от Роджър със сервис-гейм на нула, а веднага след това ветеранът притисна съперника си при 0:30 и бе на две точки от спечелването на втория сет. 27-годишният сърбин обаче се измъкна и изравни за 5:5.

В крайна сметка, съдбата на втория сет трябваше да бъде решена с тайбрек и в него Джокович поведе с 3:1, след като Федерер сгреши воле от удобна позиция и му подари минипробив. Джокович обаче веднага върна жеста с двойна грешка за 3:3, но след това сърбинът поведе с 5:3, след като Федерер заби в мрежата удар над главата. При 5:4 сърбинът имаше на разположение два свои сервиса, с които да сложи точка на спора, но допусна две поредни двойни грешки и това донесе сетбол на швейцареца. Федерер се възползва по най-добрия начин от подаръците на противника и още при следваща точка спечели втория сет.

Третата част започна отлично за Джокович, който проби за 2:0. Федерер обаче бе твърдо решен да се бори докрай и върна пробива още в следващия гейм, въпреки че му бяха необходими няколко брейкпойнта. Швейцарецът изравни за 2:2, но в шестия гейм сърбинът проби за 4:2 и това изглежда пречупи Федерер, чиито съпротивителни сили приключиха.

В хода на мача двамата тенисисти сътвориха фантастични удари и разигравания, но след 2 часа и 17 минути игра за победата се пребори световният №1.