Адриатическата одисея на Левски приключи с поражение

Одисеята на Левски в Адриатическата лига завърши със загуба. Българският шампион отстъпи на настоящия първенец в регионалната надпревара Цибона като гост в Загреб с 16 точки разлика - 69:85 . Домакин на срещата бе залата, носеща името на покойната легенда Дражен Петрович, който изгрява на европейската сцена именно с екипа на хърватския гранд.

С този успех хърватите сложиха край на черната си серия от девет последователни загуби и зарадваха малкото фенове по трибуните. Левски от своя страна пък бе със съвсем къс състав, като Тити Папазов разчиташе на едва трима резервни играчи, а Тити Папазов използва общо седем баскетболисти. Така първото участие на България в една от най-силните клубни надпревари в Европа завършва.

Равносметката на българския първенец е 2 победи и 24 загуби. Столичани завършват на последната четиринадесета позиция в крайното класиране, с което автоматично губят правото си на участие за следващия сезон. Цибона пък завършва с 10 победи и 16 поражения.

Левски изпитваше затруднения в атака още от началните минути, докато нападението на домакините вървеше на пълни обороти и така Цибона бързо поведе с 3:12, а до края на първата част разликата в полза на хърватите бе достигнала 12 точки - 7:19.

Българите започнаха втората четвърт далеч по-добре и бързо свалиха половината от изоставането си след 8-2 в първите три минути на тази част - 15:21. Цибона отново се откъсна напред и задържа лидерската позиция до почивката. Българите на няколко пъти сваляха пасива си под 10 точки, но в крайна сметка на полувремето губеха с 26:43.

След подновяването на играта Цибона за първи път в мача прехвърли границата от 20 точки разлика и поддържаше преднината си, като най-големият аванс на хърватите достигна 25 точки, а след 30 минути Левски изоставаше с 46:68.

"Сините" показаха далеч по-добра игра в заключителните 10 минути на двубоя, като нещата за тях потръгнаха в нападение и малко след средата на последната четвърт разликата бе съкратена до 11 точки - 65:76. Силите на българските играчи обаче не стигнаха за нещо повече и те загубиха с 69:85.

Капитанът Павел Иванов вкара 19 точки за Левски, Алекс Симеонов добави 16, а Димитър Ангелов - 14.

За Цибона най-резултатен бе Анте Жижич с 21. Марко Ягодич-Куриджа се оттегли с 15.

ЦИБОНА - ЛЕВСКИ  85:69 (19:7, 24:19, 25:20, 17:23)

ЦИБОНА : Владо Илиевски 2, Иван Сиришчевич 11, Марко Ягодич-Куриджа 15, Марин Розич 10, Анте Жижич 21 (Давор Кус 10, Ник Славица 2, Доминик Мавра 7, Ивица Зубац 4, Томислав Габрич 3)

ЛЕВСКИ: Деян Карамфилов, Павел Иванов 19, Алекс Симеонов 16, Димитър Ангелов 14, Стоян Гюроски 11 (Джими Хънт 7, Васил Евтимов 2)