Страхотен Матей Казийски с 19 точки и MVP! Тренто удари Модена с 3:1 в супердербито на Италия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто)
отново излязоха начело във временното класиране на италианската Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев надделяха като гости над лидера Пармареджо (Модена) с
3:1 (26:24, 25:18, 17:25, 26:24)
в супердербито на 24-ия кръг, играно тази вечер пред близо 5000 зрители в зала "Пала Панини".
Така трентинци изместиха волейболистите на Модена от челото на класирането. Отборът на Тренто вече има 56 точки след 19 победи и 3 загуби, а воденият от Анджело Лоренцети тим остава 2-ри с 54 точки след 18 победи и 4 загуби. В следващия предпоследен 25-ти кръг от редовния сезон Казийски и компания са домакини на Веро Волей (Монца), с българския национал Светослав Гоцев, докато Модена гостува на силния тим на Калцедония (Верона). Срещата на Тренто, обаче, е отложена за 1 април (сряда) от 21,30 часа българско време заради полуфиналите за Купата на CEV, докато тази на Модена с Верона е следващата неделя (29 март) от 18,00 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна по-добре за трентинци, които поведоха с 2:0 и 5:3 благодарение на играта на блок на Емануеле Бирарели. Постепенно домакините от Модена изравниха при 8:8 след силни изяви на сръбския национал Неманя Петрич и дори дръпнаха с 11:10 след ас на френската си звезда Ървин Нгапет. Гостите от Тренто успяха да си върнат преднината при 15:13 след няколко добри изяви на аржентинския център Себастиан Соле, но момчетата на треньора Анджело Лоренцети стигнаха до равенство при 18:18 след блокада на Немец. Равенството се запази до 21:21 и 23:23, като междувременно Радо Стойчев използва и двата си тайм-аута. В крайна сметка Тренто успя да измъкне гейма с 26:24 след ас на Матей Казийски в Нгапет.
Казийски и компания продължиха с добрата си игра и в началото на втората част, като поведоха с 6:4 след няколко успешни атаки на Емануеле Бирарели и с 11:7 благодарение на блокадите на Себастиан Соле. Наставникът на Модена Анджело Лоренцети поиска тайм-аут, но въпреки това разликата продължи да расте до 14:8 след атака-пайп на Филипо Ланца и грешка на бразилския разпределител на домакините Бруно Резенде. Независимо от усилията на волейболистите на Модена, Тренто продължи да води до 22:15 и 24:17 след отлични изяви на Матей Казийски, след което спокойно затвори гейма в своя полза при 25:18 след блок на полския плеймейкър Лукаш Жигадло.
Волейболистите на Модена разбраха, че няма какво да губят и започнаха много концентрирано в третия гейм. Благодарение на Неманя Петрич и Ървин Нгапет домакините успяха да дръпнат с 6:4 и 10:7. Постепенно трентинци стопиха изоставането си до 13:14 след серия от силни сервиси на Матей Казийски, но след това допуснаха няколко грешки и Модена си върна преднината при 18:14. Радо Стойчев усети, че са на път да загубят гейма и смени Матей Казийски, Филипо Ланца и словашкия диагонал Мартин Немец. Това позволи на лидерите във временното класиране от Модена да увеличат предимството си до 22:15 и да спечелят гейма с убедителното 25:17.
Четвъртата част стартира напълно равнностойно до 9:9 благодарение на отличната игра на Ървин Нгапет и Матей Казийски от двете страни на мрежата. Постепенно Модена дръпна с 12:9 и 14:10 след нови силни изяви на Неманя Петрич. След това Радо Стойчев пусна в игра младия диагонал на Габриеле Нели вместо Мартин Немец и това даде ефект, като Тренто стопи разликата до 15:17. Домакините продължиха да водят до 20:17, но след нова серия от мощни сервиси на Казийски трентинци стигнаха до равенство при 22:22 и дори поведоха с 23:22 след успешна атака на Филипо Ланца. Момчетата на Радо Стойчев изпуснаха два мачбола, но при третия не сбъркаха - 26:24 и 3:1 след нова атака на Ланца.
Матей Казийски изигра много силен мач за Тренто, заби 19 точки (1 блок, 3 аса, 58% ефективност в атака, 68% позитивно и 44% перфектно посрещане) и бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача
. Филипо Ланца добави още 18 точки (2 блока, 1 ас, 63% ефективност в атака, 67% позитивно и 29% перфектно посрещане) за успеха. За тима на Модена Неманя Петрич (2 блока, 70% ефективност в атака, 58% позитивно и 17% перфектно посрещане) и Ървин Нгапет (4 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака, 60% позитивно и 33% перфектно посрещане) реализираха съответно 21 и 19 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за успеха.
ПАРМАРЕДЖО (МОДЕНА) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) 1:3 (24:26, 18:25, 25:17, 24:26)