Зенит даде само гейм на Динамо в полуфинал №1 (ВИДЕО)

Волейболният шампион на Русия Зенит (Казан), за който играе и националното ни либеро Теодор Салпаров, тръгна с победа в полуфиналните плейофи. Момчетата на треньора Владимир Алекно дадоха само гейм и надиграха у дома Динамо (Москва) с 3:1 (26:24, 18:25, 34:32, 25:18) в първи мач от полуфиналите, игран снощи пред над 2000 зрители в центъра за волейбол "Санкт Петербург" в Казан.

Така казанци поведоха с 1-0 победи в плейофната серия. Играе се до 3 победи от 5 мача. Втората среща между двата тима е днес (21 март) от 16,00 часа българско време отново в Казан.

Срещата се превърна в истински трилър основно заради фантастичния трети гейм. При 1:1 волейболистите на Динамо имаха 9 шанса!!! да вземат важна преднина. Но московчани не успяха да се възползват от 9-те си геймбола и Зенит съумя да стигне до 24:24 благодарение на силните си блокади и страхотната игра на кубинеца Вилфредо Леон. След това двата тима се "захапаха" в резултата до 32:32, когато Леон направи блок-аут и даде първи геймбол за домакините. Наставникът на Динамо Юрий Маричев реагира бурно заради спорния блок-аут на кубинския посрещач, като дори отиде да иска обяснение директно от първия съдия. Все пак Зенит измъкна гейма с 34:32 след пореден успешен блок и поведе с 2:1. Това като че ли пречупи гостите от Динамо и казанци спокойно спечелиха четвъртата част с убедителното 25:18, а с това и мача с 3:1.

Вилфредо Леон отново бе над всички от Зенит като заби 24 точки (2 блока, 1 ас 58% ефективност в атака, 65% позитивно и 39% перфектно посрещане), а звездата на тима Максим Михайлов добави още 18 точки (1 блок и 50% ефективност в атака) за победата. За тима на Динамо Павел Круглов реализира 22 точки (1 блок, 2 аса и 54% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

ЗЕНИТ (КАЗАН) - ДИНАМО (МОСКВА) 3:1 (26:24, 18:25, 34:32, 25:18)
ЗЕНИТ: Сайед Мир Маруфлакрани, Максим Михайлов 18, Вилфредо Леон 24, Евгений Сивожелез 15, Николай Апаликов, Андрей Ащев 5 - Владислав Бабичев-либеро (Александър Волков 7, Александър Гуцалюк 2, Виктор Полетаев, Игор Кобзар 4)
Старши-треньор: Владимир Алекно
ДИНАМО: Сергей Гранкин 1, Павел Круглов 22, Денис Бирюков 13, Юрий Бережко 17, Максуъл Холт 8, Дмитрий Щербинин 6 - Алексей Обмочаев-либеро (Павел Панков 1, Иван Зайцев, Игор Филипов, Александър Маркин 2)
Старши-треньор: Юрий Маричев.