Властите в Русия налагат употребата на допинг

Властите в Русия налагат употребата на допинг

Един от главните герои в излезлия преди месеци немски филм за допинга в Русия – Виталий Степанов, сам потърси журналисти в родината си, за да разкаже и пред тях версията за употребата на забранени вещества в спорта в страната. Нареченият "руският Сноудън" мъж даде над 2-часово интервю пред представители на двата големи спортни портала – "Советский спорт" и "Чемпионат", в което разкри, че ползването на непозволени средства се поддържа от много високо място, а именно от Министерството на спорта в Русия, които вече са приобщили местната допинг агенция (РУСАДА) под своя опека и я използват за нуждите си както им харесва.

"РУСАДА е зависима от Министерството на спорта, а то поддържа употребата на допинг на държавническо ниво – категоричен бе Степанов пред журналистите. – Аз самият отказах да сътруднича на разследването, което от допинг агенцията уж започнаха, защото не вярвам, че шефът господин Никита Камев може да изпълни такава задача, и то за нарушения, които са вършени включително и под негово ръководство. Изпратиха ми списък с въпроси, но всичките бяха повърхностни. Така и не видях искрено желание да се разбере истината. Аз искам по това разследване да бъдат привлечени високопоставени служители от министерството. Защо според вас руските спортни чиновници са против това употребата на допинг да се счита за углавно престъпление? Защото първите, които ще влязат в затвора за дълго, са именно те."

Степанов разказа пред медиите, че започнал работа в РУСАДА в началото на 2008 г., след като се обадил на обява за набиране на кадри. Той преминал през няколкомесечни обучения, където всичко му изглеждало кристално ясно и чисто. Не така обаче стояли нещата, когато започнала истинската работа.

"Имаше много случки, в които виждах, че нещата не се правят така, както трябва и според устава на Международната допинг агенция, но в началото не разбирах нищо и си мислех: "Е добре, това не е съвсем така, но..." Веднъж обаче дойде за допинг контрол отборът по бейзбол, а всички състезатели, които се явиха, бяха чужденци. Тогава отказах да направя тестове – заяви Степанов. - В леката атлетика пък веднъж ми предложиха пари, за да не взема проба. Беше още през 2008 г. на юношеско състезание в Челябинск. Тогава местно момиче спечели сребърен медал на 400 м и трябваше да дойде на допинг. Вместо нея обаче се появи треньорът й и каза на моя колега, който беше започнал в РУСАДА доста преди мен: “Хайде, както предишния път, да не правим тест, а да измислим нещо.” И той се съгласи. Треньорът погледна към мен и явно не му хареса това, което видя, защото след малко дойде тогавашният вицепрезидент на федерацията по атлетика – покойният Георги Нечеухин, и ми предложи пари, за да не тествам състезателката. Още същата вечер ми се обади и един от началниците в РУСАДА със заповед да оставя девойчето. Подобни неща започнаха да се случват в редица спортове. В началото се учудвах, но после започнах да разбирам, че само аз съм бялата лястовица и на доста хора не съм угоден със своите възгледи.

Степанов добавя още, че след редица груби нарушения и особено в последната половин година преди да бъде уволнен, започнал да не си мълчи и когато бил несъгласен с нещо, го казвал направо. За запознанството с жена си Юлия Русанова пък споделя, че се случило година след като Виталий започнал работа в РУСАДА, на едно състезание, на което младият специалист провеждал викторина по въпросите за допинга с атлетите. Там всички говорели, че са чисти и не взимат забранени вещества, а той им вярвал. Няколко седмици по-късно била и първата им среща, на която “и двамата били глупави”, защото започнали да споделят един с друг опита си с допинга. Макар че в началото Юлия нямала много доказателства, тъй като все още не била попаднала в националния отбор, още тогава тя му доверила, че всички спортисти взимат стимулатори. По-късно двамата разбрали, че на шампионата на Русия няма проблем да участваш назобан.

"На нея тогава й казваха: “Вземи това и това, а за допинг контрола в страната не се притеснявай” – обяснява Степанов, докато телефонът му не звъннал. Обадила се жена му, за да му обясни, че се е класирала 3-та на 800 м на състезание във Франция с резултат 2:02,68 мин.

"Това не е никак лош резултат – споделя Виталий. – Особено за начина, по който тренирахме – без никакви особени възстановителни процедури. Юлия даже сама се чуди, че може толкова добре да бяга. Категорично мога да заявя, че сега съпругата ми не взима допинг и е чиста.

Степанов обясни и защо той като върл противник на допинга не е спрял жена си навреме от употребата му. "По някакъв начин успяха да ни убедят, че цял свят прави така и ако слушаме ръководството, никога нищо лошо няма да ни се случи. Просто по такива правила съществува леката атлетика и няма друг начин – разкрива Виталий и допълва, че са му били необходими няколко години, за да разбере към кого точно може да се обърне за помощ. – Въобще не разбирах към кого мога да се обърна, за да се опитам да поправя нещата, и УАДА се оказа единствената организация, към която аз не загубих доверие. За пръв път писах до агенцията още през 2010 г. и кореспонденцията с нея се оказа моят отдушник.

"7 дни спорт"

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти