Обзор на XX кръг на НБЛ

Двадесетият кръг на Националната баскетболна лига премина под знака на две традиционно интересни дербита – в първото от тях носителят на Купата на България Черно море Порт Варна взе стратегически важна победа като гост на Левски с 90:78, а в другото Лукойл Академик победи у дома Балкан с 90:75. В останалите два мача отборът на Берое записа домакинска победа над Ямбол с 94:90 след продължение, а Рилски спортист не срещна особени трудности при визитата си в Плевен и победи местния Спартак със 77:58.

Носителят на Купата на България Черно море Порт Варна победи Левски като гост с 90:78. Това бе единадесета победа за моряците, която беше важна с оглед борбата за разпределението на местата в първата четворка на класирането в редовния сезон. Двата отбора изиграха оспорвани първа и втора четвърт, след които сините имаха минимална преднина при 47:44. След почивката обаче момчетата на Драган Баич използваха по най-добрия начин късата скамейка на противника и след отлична игра успяха да обърнат резултата в своя полза и да се поздравят с успех. Цели петима играчи на варненци завършиха срещата с двуцифрен точков актив, като най-резултатен с 18 беше Станимир Маринов. Много силно представяне направиха и други двама българи в състава на моряците – Асен Великов и Станислав Цонков, които реализираха съответно 16 и 15 точки. За домакините с 26 точки се отчете Павел Иванов, а Алекс Симеонов отбеляза 14.

Лукойл Академик зарадва новия си спортен директор Тодор Стойков с победа срещу един от традиционно неудобните за тях отбори. Студентите се наложиха у дома над Балкан с 90:75, след като изпитваха трудности през първото полувреме и губеха в резултата с 51:43. Решаваща за крайния успех се оказа третата част, която домакините спечелиха убедително с 30:13, а в последните 10 минути успяха да направят победата си още по-убедителна. Отличен мач за победителите направи Даниъл Браун, като записа 13 точки и внушителните 16 асистенции, а с 21 точки и 9 борби за победата допринесе Христо Захариев. За Балкан се отличи Павел Маринов, който завърши срещата с 12 точки, 7 борби, 4 асистенции и 2 чадъра.

Отборът на Берое записа осмата си победа в първенството, след като се наложи като домакин над Ямбол с 94:90 след продължение. Момчетата на Любомир Минчев контролираха играта в по-голямата част от мача, а през третата част преднината им стигна до 11 точки. Гостите изиграха много силна последна четвърт, в която успяха да се върнат в мача и дори да поведат, но в крайна сметка се стигна до продължение, което старозагорци спечелиха със 7:3. Най-резултатни за победителите бяха „обичайните заподозрени“ – Майкъл Блек и Диуейн Джаксън, които реализираха съответно 18 и 19 точки, а Тихомир Желев добави 15. За Ямбол над всички беше Тайлър Лейзър, записал на сметката си 23 точки, 8 борби и 7 асистенции.

Рилски спортист се поздрави с победа със 77:58 при гостуването си на Спартак в Плевен. Самоковлии не стигнаха лесно до успеха, като така и не можаха да се откъснат в резултата до почивката. След нея обаче момчетата на Росен Барчовски показаха коренно различно лице и след перфектна игра в защита успяха да пречупят съперника и да направят преднината си убедителна. С отлични изяви за победителите блеснаха Йордан Бозов и Жарко Ракочевич, които завършиха мача с по 18 точки, а с 11 се отчете Джулиън Нотфлийт. За плевенчани като истински господар в подкошието се изяви Крум Дойчинов, записал в актива си цели 18 борби, 9 точки и 2 блокирани атаки на съперникови играчи.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД

Забележка: При изготвянето на рубриката “Обзор на кръга” екипът на Sportal.bg използва единствено официалната статистика на Националната баскетболна лига, която се публикува в сайта на Българска федерация баскетбол.