Ех, въздъхна Гробелар, Стойчо е на гола цар! (видео)

На днешната дата се навършват точно 33 години от най-славната българска победа в европейските клубни турнири. На 17 март 1982 година ЦСКА детронира настоящия европейски шампион Ливърпул след като побеждава с 2:0, а Стойчо Младенов си резервира място в историята като "Екзекутора на Ливърпул".

Настоящият наставник на 31-кратните шампиони на България реализира два гола във вратата на "червените" от Мърсисайд, а след това тръгва и популярния и до днес рефрен - "Ех, въздъхна Гробелар, Стойчо е на гола цар!".

Ливърпул печели с минимална преднина първата среща играна на „ Анфийлд”, след гол на Уилън в 65-ата минута. На реванша обаче, ЦСКА отново се превръща в шлагер на футболна Европа и заема първите страници на вестниците по Стария континент! Отново са спрени радио и телевизионни емисии, за да бъде съобщена новината за сгромолясването на пореден европейски футболен колос на стадион “Васил Левски”. За първи път след 1967 г. ЦСКА отново стъпва на полуфиналния пиедестал в турнира на шампионите, отново оживяват славните страници от незабравимите дуели с миланския “Интер”. “Юнаци! Юнаци!” – след края на мача публиката дълго време остава на трибуните, за да даде воля на великата радост, с която я дарява армейския отбор.

Началото е тревожно за армейците, като само отличната намеса на Велинов предотвратява сигурен гол. По-нататък се завързва люта битка за всяка педя земя. Надеждите ни вече намаляват, когато в 77-ата минута след центриране Гробелар излиза неразчетено и дебнещият наблизо Стойчо Младенов го прехвърля с глава. Стига се до продължения, където развръзката идва в рамките на една минута. В 100-ата минута Уилън замалко не си вкарва автогол, но в следващата атака отново Младенов от воле, макар и паднал намира целта – 2:0 за ЦСКА! След гола гостите започват да изпускат нервите си и на Лоуренсън е посочен пътя към съблекалните. В последните минути англичаните тръгват тотално в атака и пред Велинов се завихрят невъобразими мелета. В няколко случая той прави чудеса, а в самия край на мача Уилън вече ликува стреляйки от упор с глава, но червеният вратар спасява и тази невъзможна топка. Сега вече никой не може да спаси Ливърпул – ЦСКА е полуфиналист!

Стадион: Васил Левски – 70000 зрители

Съдия: Вьорер (Австрия)

Състав на ЦСКА: Георги Велинов, Красимир Безински, Динко Димитров, Методи Томанов (106-Ружин Керимов), Георги Димитров, Георги Илиев, Цветан Йончев, Стойчо Малденов, Спас Джевизов, Пламен Марков, Радослав Здравков (68-Никола Велков).

Състав на Ливърпул: Гробелар, Нийл, Лоуренсън, Кенеди, Уилън, Томпсън, Далглиш, Лий, Ръш (82-Джонсън), Макдермът (91-Джонстън), Сунес.