Нефтохимик стигна до мач №3 в 1/4-финала срещу ЦСКА след 3:1 в Бургас

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) стигна до трети решителен мач в 1/4-финалните плейофи в Суперлигата срещу ЦСКА. Момчетата на треньора Николай Желязков се наложиха у дома над "червените" с 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:23) във втората среща помежду им от серията, играна тази вечер пред около 400 зрители в зала "Младост" в Бургас.

Така след загубата с 1:3 гейма в първия мач бургазлии успяха да изравнят плейофната серия на 1-1 победи. Третият решителен двубой между двата тима по предварителна програма ще бъде в сряда (18 март) от 18,00 часа в зала "Васил Симов" в София. Победителят ще се класира за полуфиналите, където ще срещне Добруджа 07 (Добрич), който вече отстрани на 1/4-финалите Левски Боол след 2-0 победи.

Домакините от Нефтохмик започнаха по-концентрирано срещата и още в самото начало на първия гейм дръпнаха с 5:1. Те поддържаха своята преднина благодарение на по-стабилното посрещане и много силната игра на двамата центрове Теодор Богданов и Стоян Самунев. По-големият опит на бургазлии оказа своето влияние и те затвориха без особени проблеми гейма с 25:18.

Силна серия на Георги Сеганов в началото на втората част даде аванс на "червените" от 4:1. Последва доста равностойна игра от двата отбора и размяна точка за точка. Няколко добри прояви в защита на Стоян Златев и Андрей Николов доведоха до равенство 11:11. Атака на Красимир Георгиев даде аванс на ЦСКА от 16:14 при втората техническа почивка. Две добри атаки на Яни Георгиев увеличиха разликата до 21:17 в полза на ЦСКА. Домакините все пак успяха да се върнат в гейма и изравниха при 21:21. Новото равенство накара треньорът на армейците Даниел Пеев да пусне в игра опитния Ивайло Стефанов и това даде резултат. След две атаки на ветерана, гостите поведоха с 23:21, а след това затвориха гейма при 25:23.

В третия гейм гостите от ЦСКА се опитаха да изненадат Нефтохимик и пуснаха опитния Ивайло Стефанов на поста диагонал на разпределителя. Това даде резултат в началните минути и "червените" натрупаха комфортна преднина от 4 точки. Последваха много силни минути на диагонала на Нефтохимик Петър Христов и така разликата до второто техническо прекъсване бе свалена само на две точки - 16:14 за ЦСКА. В заключителните минути шанса се усмихна на домакините и след ас на Стоян Златев се стигна до равенство 20:20. Домакините бяха по-концентрирани и затвориха частта в своя полза при 25:22.

Четвъртият гейм започна изключително равностойно. Добра серия на Стоян Самунев от сервис даде аванс от 11:8 в полза на Нефтохимик. По-добрата игра на блокада даде необходимото спокойствие и волейболистите на Нефтохимик спечелиха гейма с 25:23, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за Нефтохимик стана Петър Христов с 23 точки (2 блока и 54% ефективност в атака), а Стоян Самунев добави още 19 точки (5 аса!!!, 4 блока и 62% ефективност в атака) за победата. За тима на ЦСКА Пламен Шекерджиев (3 блока, 2 аса, 31% ефективност в атака и 42% перфектно посрещане) и Красимир Георгиев (3 блока, 1 ас и 47% ефективност в атака) завършиха съответно с 14 и 13 точки.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - ЦСКА 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:23)
НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев 2, Петър Христов 23, Стоян Златев 9, Андрей Николов 13, Стоян Самунев 19, Теодор Богданов 9 - Христо Велков-либеро (Тодор Димитров 2)
Старши-треньор: Николай Желязков
ЦСКА: Георги Сеганов 7, Радослав Парапунов 6, Пламен Шекерджиев 14, Яни Георгиев 10, Христо Цветанов 8, Красимир Георгиев 13 - Антон Василиев-либеро (Ивайло Стефанов 9, Владимир Станков, Велизар Кьосев 1, Тодор Костов)
Треньор: Даниел Пеев.

Статистика: Костадин Бирбочуков (скаутмен на Нефтохимик 2010)