Нефтохимик 2010 триумфира с Купата на България

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) спечели Купата на България при жените, след като във финалната среща се наложи над Хасково 2012 с 67:59 в двубой, който се игра в претъпката зала „Бойчо Брънзов” в Бургас.

Вера Перостийска беше над всички и приключи с 24 точки, 10 борби и 5 чадъра, а Борислава Христова добави 19 точки за триумфа.

Ралица Нанева беше най-резултатна за Хасково 2012 – 23 точки, а Анита Тейлане се отличи с „дабъл-дабъл” – 15 точки и 10 борби.

Баскетболистките на Нефтохимик 2010 започнаха много мотивирано двубоя и след отлична защита, момичетата на Дечо Коешинов бързо дръпнаха с11:4. Елена Станкова взе прекъсване и нанесе необходимите корекции в играта на тима си и резултатът не закъсня – до края на частта Хасково определено стоеше по-добре на терена и логично стигна до пълен обрат – 18:17.

В началото на втората четвърт баскетболистките на Хасково направиха четири последователни грешки, а съперничките им използваха максимално шанса си и отново поведоха – 23:18 след отлични атаки на Перостийска и Христова. Спортно-техническият щаб на хасковлийки взе нов тайм-аут, а след подновяването на играта те най-после се разписаха през втория период след кош на Нанева, но до края на полувремето символичните домакини просто не приличаха на себе си, докато Перостийска и Христова продължиха да мачкат и след 20 минути Нефтохимик имаше двуцифрен аванс – 40:28.

Доминацията на бургазлийки продължи и в началните минути на второто полувреме, а обичайните заподозрени в селекцията на Дечо Коешинов – Перостийска и Христова бяха безпощадни и разликата в полза на Нефтохимик 2010 в края на третата четвърт достигна 24 точки -63:39.

Серионият аванс доведе до отпускане в редиците на тима от Бургас и в първите пет минути момичетата на Елена Станкова бързо стопиха 11 точки от пасива си след серия от 13:2. Дечо Коешинов взе прекъсване в опит да събуди възпитаничките си, но наставленията му не дадоха резултат и 60 секунди преди финала интригата в двубоя започна да се завръща – 59:67 след третата тройка на Нанева. Все пак, в оставащото време „червените” успяха да се измъкнат от дупката, да задържат лидерството и да се поздравят с победата и титлата – 67:59.