Непоклатим (видео)

Световният номер 2 Роджър Федерер (Швейцария) доказа, че е непоклатим на трона в Дубай. Швейцарецът защити трофея си в надпреварата и вече има седем купи. Това е третият турнир в кариерата на Маестрото от Базел, в който той триумфира седем пъти. Другите са "Уимбълдън" и изданието в Хале. На финала в Дубай Федерер изигра страхотен мач срещу лидера в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) и го победи с 6:3, 7:5 след час и 24 минути игра. Това бе 20-а победа за швейцареца от 37 сблъсъка с Джокович.

33-годишният Федерер завоюва 84-ата си титла в ATP, а освен това премина и още една майсторска граница. Той реализира 12 аса в мача за титлата срещу Джокович, с което направи общия брой на директните точки от сервис в кариерата си 9007. По този начин швейцарецът се присъединява към елитната компания на Горан Иванишевич, Иво Карлови и Анди Родик, които също могат да се похвалят с изумителния брой от над 9000 аса.

От своя страна, Ноле пропусна възможността да грабне 50-ата си купа в мъжкия тур и пета от изданието в Дубай.

Финалният дуел започна с агресивна игра от страна на Федерер. Носителят на 17 титли от Големия шлем излизаше при всяка възможност на мрежата и създаваше напрежение на съперника си. Бившият номер 1 в света си заслужи аплодисментите на публиката в началото на срещата с чудесните си изпълнения от форхенд. Въпреки това обаче именно швейцарецът трябваше да отразява пръв точки за пробив. При 1:1 Федерер имаше тежък сервис-гейм, но спаси два брейкпойнта и се измъкна. На няколко пъти защитаващият титлата си тенисист изстреля и неспасяеми бекхенд уинъри, които оставаха без отговор от сърбина. До осмия гейм двамата тенисисти взимаха подаванията си, но именно тогава 27-годишният Джокович се пропука. Нападателният стил на Федерер бе възнаграден и той осъществи пробив за 5:3. Малко след това швейцарецът затвори частта при втория си сетбол за 6:3 след 36 минути игра.

Във втория сет битката също бе голяма. Швейцарецът не спираше да играе в близост до мрежата, а от основната линия изненадваше неприятно съперника си с великлепни бекхенди по правата. Силите бяха изравнени, като възможности за пробив отново се откриха първо пред Джокович. След страхотен печеливш удар от форхенд той стигна до два брейкпойнта при 4:3. Благодарение на сервиса си обаче Федерер се измъкна. При 5:4 Ноле отново имаше своя шанс, но швейцарецът неутрализира два сетбола и изравни резултата. Гейм номер 11 се оказа ключов. Джокович поведе с 40:0 при свой сервис, но вместо да вземе подаването си, той се срина и допусна пробив за 5:6. В следващия гейм нервите си казаха думата и Федерер също прояви кратко колебание. Щвейцарецът пропусна мачбол, след което направи двойна грешка и даде брейкпойнт на опонента си. Новак не съумя да използва шанса и Федерер сложи края на мача при 7:5.

Рекордьорът по мейджър титли завърши сблъсъка с 37 печеливши удара и 35 непредизвикани грешки. При Джокович уинърите бяха 19, а непредизвиканите грешки - 22.