Лукойл Академик оцеля след драма с продължение в Ямбол

Лидерът в редовния сезон на Националната Баскетболна Лига – Лукойл Академик постигна изключително трудна победа в двубоя си от XIX кръг, след като се наложи при визитата си на Ямбол със 108:103 след продължение.

Дениъл Браун изигра отличен мач за „студентите” и завърши с „дабъл-дабъл” – 35 точки и 10 асистенции, Никола Драгович се отличи с 23 точки и 10 борби, а Тери Смит и Христо Захариев вкараха съответно по 16 и 11 точки.

За ямболии над всички отново беше Тейлър Лейзър – 38 точки и 6 асистенции, Стоян Петков вкара 16 точки и овладя 8 борби, а Станислав Говедаров и Костадин Маршавелски приключиха с по 14 точки.

„Студентите” доминираха в началото на двубоя и за по-малко от три минути игра успяха да отворят разлика от девет точки – 11:2, с което дадоха заявка за безпроблемна победа. Вместо това, обаче, наставникът на Ямбол Юлиан Радионов взе прекъсване и внесе необходимите корекции в играта на тима си и резултата не закъсня -  Говедаров и Лейзър се развихриха от средно и далечно разстояние и до края на първата четвърт домакините осъществиха пълен обрат – 30:29.

До почивката играта вървеше кош за кош, което логично не позволи на нито един от двата отбора да се откъсне напред в резултата. 60 секудни преди почивката Ямбол продължаваше да има минимален аванс – 50:48, но Смит вкара един фал, а Дуейн Браун отбеляза тройка и така Лукойл отново си върна лидерството – 52:50.

Баскетболистите на Ямбол отново успяха да си върнат лидерството през третата четвърт, след като се възползваха по най-добрия начин от грешките на съперника си – 72:68 при 1:18 минути до края на периода, но и този път в края отборът на Лукойл показа зъби и излезе с едни гърди напред – 73:72.

Гонитбата в резултата продължи с пълна сила и в заключителните десет минути. След отлични изяви на триото Петков-Маршавелски-Дурчев, домакините поеха водачеството за пореден път в този мач – 86:82, но Драгович и Браун бързо възстановиха равенството – 89:89 при 1:24 минути до финалната сирена. В оставащото време Веселинов пропусна при два опита за стрелба за Академик, а в последната атака ямболии не успяха да организират атака за 24 секунди и мача отиде в продължение – 89:89.

В допълнителните пет минути гостите от Правец демонстрираха по-висока степен на концентрация и спокойствие в решитените моменти, което даде възможност на Захариев и Браун да изведат тима си с шест точки напред. Това сломи ямболии, които така и не намериха сили да се върнат отново в мача и трябваше да преглътнат поражението – 103:108.