Нишикори е само на победа от топ 4, "екзекуторът" на Григор пак бие в Акапулко

Поставеният под №1 в Акапулко Кей Нишикори (Япония) се класира за третия си полуфинал от началото на сезона, след като тази нощ победи с 6:4, 6:4 петия в основната схема Александър Долгополов от Украйна. 25-годишният японец за четвърти път в своята кариера играе като водач на схема в турнир на АТР и за момента няма загубен сет в мексиканския курорт. Ако доминацията му продължи и той спечели и следващия си двубоя там, Нишикори ще се изкачи с едно място в световната ранглиста, до рекордната за него четвърта позиция. Има вариант дори 25-годишният Кей да стане №3, ако азиатецът триумфира с титлата в Мексико, а Рафаел Надал не успее да спечели в Буенос Айрес.

Срещу Долгополов пресният шампион от турнира в Мемфис отрази четири от пет точки за пробив и записа 23 уинъра за час и 40 минути игра. "Беше наистина труден мач, особено заради вятъра. Доволен съм от днешната победа", заяви Нишикори, който в следващия кръг ще срещне поставения под №4 Кевин Андерсън (ЮАР).

Южноафриканецът наниза 32 печеливши удара за обрата си с 3:6, 6:3, 6:3 срещу Виктор Троицки от Сърбия. "Кевин играе страхотно тук, но аз ще се опитам отново да дам най-доброто от себе си. Представям се на ниво през тази седмица и се надявам, че утре ще направя още един добър мач", коментира Нишикори по повод предстоящия си сблъсък с Анерсън.

Това ще бъде третата среща между Андерсън и Нишикори, като до този момент световният №5 е спечелил и двата мача помежду им - 4:6, 7:6(4) 6:4 в квалификациите във Вашингтон през 2010 година и 6:4, 6:4 на финала в Мемфис през този сезон.

Трикратният шампион Давид Ферер (Испания) също продължава напред в турнира с награден фонд 1,55 милиона долара. След 100 минути игра на четвъртфиналите поставеният под номер 2 ибериец победи Бърнард Томич (Австралия) с 6:4, 3:6, 6:1. За място на финала победителят в надпреварата от 2010, 2011 и 2012 година ще срещне квалификанта Райън Харисън (САЩ).

Американецът, който във втория кръг детронира миналогодишния шампион Григор Димитров, се справи на четвъртфиналите и с шестия в схемата Иво Карлович в оспорван мач с 4:6, 7:6(0), 7:6(4) след почти два часа и половина игра. 35-годишният Карлович наниза 16 аса и не допусна пробив в срещата, но допусна обрат, след като загуби два поредни тайбрека във втория и в третия сет.