Левски пречупи ЦСКА и взе сериозен аванс в серията - отзивите на живо от зала "Христо Ботев"

Каратанчева показа характер, спаси 3 мачбола и е на полуфинал в Акапулко

Втората ракета на България в женския тенис Сесил Каратанчева се класира за 1/2-финалите на силния турнир в Акапулко, Мексико. Тя демонстрира силен характер в двубоя срещу Моника Пуиг от Пуерто Рико на четвърфинала и успя да постигне обрат - 2:6, 7:6 (7), 6:4. Срещата бе като истинско влакче на ужасите с постоянна смяна на водачеството в резултата, куп пробиви и драматични моменти, но в крайна сметка българката показа по-здрави нерви в решителните моменти и след като отрази три мачбола в заключителната фаза на втория сет успя да стигне до успеха за 2 часа и 25 минути. Така тя побеждава тази съперничка за трети път в третия им сблъсък до момета.

Срещата започна трудно за Сесил, която с доста усилия успя да спечели първия гейм при свое подаване. След това всяка от тенисистките печелеше геймовете на свой сервис до резултат 2:2. Тогава българката отново сервира и отново не бе на ниво, като загуби гейма на нула и допусна първи пробив. Веднага след това Каратанчева опита да върне пробива и не бе далеч от успеха, като докара нещата до дюс, но в крайна сметка Пуиг взе своето и направи резултата 4:2 в своя полза. В следващия гейм последва нов пробив от страна на пуерториканката, която след това взе и осмия гейм и затвори сета с 6:2 в своя полза.

Вторият сет започна далеч по-обещаващо за Каратанчева. Тя първо спечели своето подаване, а след това направи и първия си пробив в мача, след което взе и третия гейм и поведе с 3:0. Последва нов силен гейм за българката, която за втори път проби подаването на Пуиг за 4:0 и изглеждаше, че няма да има проблем да изравни резултата в сетовете.

Тогава обаче последва необясним спад в играта на Сесил, която спечели само един гейм в следващите шест и допусна Пуиг да върне и двата си пробива изоставане и да докара нещата до 5:5. След това пуерториканката дори излезе напред в резултата с нов пробив и сервираше за място на полуфиналите. Пуерториканката поведе с 40-15 и имаше два поредни мачбола, които обаче Каратанчева отрази и след общо четири поредни точки в нейна полза вкара сета в решителен тайбрек. Там двете тенисистки сътвориха истински трилър, като постоянно сменяха водачеството в резултата. При 6-7 точки българката неутрализира още един мачбол, а след това измъкне частта с 9:7. и вкара срещата в решителен трети сет.

Заключителната част отново стартира чудесно за Сесил, която набързо поведе с 2:0 с пробив във втория гейм. Скоро след това обаче Пуиг върна пробива и възстанови равенството за 2:2. Каратанчева обаче бързо се съвзе и направи два пробива, с които поведе с 5:2 гейма. Тогава тя имаше шанс да сервира за мача, но за пореден път изпусна инициативата и загуби следващите два гейма, за да се стигне до 5:4. Все пак при втория си опит на свой сервис, българката най-накрая сложи точка на спора и затвори мача с 6:4 гейма в своя полза.

С тази победа Каратанчева се класира за 1/2-финалите в турнира и си гарантира 11 300 долара от наградния фонд, както и 124 точки за световната ранглиста, с които през следващата седмица ще отбележи сериозен прогрес от над 30 позиции до около №126. Това е първият полуфинал на българката на ниво WTA от цели пет години насам, след като за последно тя достигна до тази фаза на надпреварата в Патая Сити през 2010 година

Следващото препятствие пред Сесил в Акапулко ще бъде определено в срещата между Йоана Ларсон от Швеция и Тимеа Бачински от Швейцария.