Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Не мач, а война - Рома оцеля в ада на "Де Кюип" (видео)

Рома се класира за 1/8-финалите в Лига Европа след драматичен реванш срещу Фейенорд, който ще се запомни не толкова с победата на "вълците" с 2:1, а с безобразното поведение на феновете на домакините, заради които мачът беше прекратен за около 15 минути в началото на второто полувреме. Тогава съдията Клеман Тюрпен показа червен картон на резервата на Фейенорд Мичъл Те Вреде и предизвика гнева на запалянковците на тима от Ротердам. От трибуните на "Де Кюип" полетяха бомбички и димки към терена, което принуди Тюрпен да нареди на двата тима да се приберат в съблекалните. Четвърт час по-късно обстановката по трибуните се успокои и играта бе подновена.

Рома поведе секунди преди почивката с гол на Адем Ляич, а резервата Елвис Ману върна надеждите на Фейнорд с изравнително попадение в 57-ата минута. Три минути по-късно Жервиньо се разписа за крайното 2:1 за италианците, които продължават напред с общ резултат от двата мача 3:2.

Обстановката около мача беше изключително нагнетена след грозните прояви на част от феновете на Фейенорд, които предизвикаха ексцесии при гостуването си в Рим. Рома пристигна в Ротердам след серия от слаби мачове, които почти лишиха тима от шансове да атакува титлата в Серия "А". За Фейенорд Лига Европа беше шансът да постигне нещо значимо през сезона, след като в холандското първенство изостава сериозно от ПСВ Айндховен и Аякс.

Многото контузии не позволиха на Руди Гарсия да заложи на оптималния си състав. В защитата едновременно се появиха тримата гърци Костас Манолас, Василис Торосидис и Хосе Холевас, а атаката се водеше от Франческо Тоти, Жервиньо и Ляич.

Проблеми имаше и наставникът на холандците Фред Рутен. Заради наказания отсъстваха Люк Уилкшир и Лекс Имерс, а Свен вен Беек пропусна мача поради травма. Колин Казъм-Ричардс започна в предни позиции, подпомаган от Тони Вилена и Рик Карсдорп.

Напрежението си пролича още в началните минути, когато съперниците допуснаха доста грешки. Хитър прехвърлящ удар на Тоти за малко не изненада Кенет Вермеер, а не след дълго капитанът на "вълците" уцели гредата след статично положение. Ляич чукна топката към "десетката" на Рома и той шутира силно, но за щастие на домакините кълбото се отби от десния страничен стълб.

Най-чистото положение за домакините дойде след далечен удар на Торнстра, който затрудни Лукаш Скорупски, но полският страж все пак захлупи топката пред Казъм-Ричардс. В тази ситуация Даниеле Де Роси удари в лицето нападателя на Фейенорд, но това остана незабелязано от съдията Клемен Тюрпен. Малко по-късно Казъм-Ричардс получи контузия и беше заменен от Те Вреде.

В края на полувремето Рома се настани трайно в половината на съперника и първо Ляич не се възползва от пас с пета на Тоти, а след това Вермеер изби силен удар на Миралем Пянич. Босненският халф беше в центъра на събитията и в добавеното време на първата част. Негово центриране на далечната греда намери непокрития Ляич и той откри резултата.

След почивката нервите взеха връх. Всичко започна със спорното решение на рефера да изгони резервата на Фейенорд Мичъл Те Вреде. Нападателят извърши нарушение срещу Манолас, което по-скоро заслужаваше жълт картон. Публиката на домакините започна да хвърля димки, бомбички и всевъзможни предмети по терена, като един от тях дори уцели Тюрпен. Съдията нареди на двата отбора да се приберат в съблекалните и по всичко изглеждаше, че срещата няма да бъде доиграна.

Четвърт час по-късно обстановката се поуспокои и двубоят беше подновен. Наставникът на Фейенорд Фред Рутен извади защитника Халид Буларуз и пусна още един нападател в лицето на Елвис Ману. Буквално секунди след появата си на терена Ману надбяга бранителите на Рома и изправи "Де Кюип" на крака - 1:1.

Радостта на холандците бе твърде кратка. В 60-ата минута Торосидис центрира по земята към Жервиньо, който отблизо вкара втори гол за Рома, който на практика уби интригата. След индентична комбинация между Торосидис и Жервиньо се стигна до попадението за "джалоросите" и в първия мач.

Дори и при този резултат футболистите на Фейенорд не се предадоха, но да вкарат два безответни гола с човек по-малко беше непосилна задача. В оставащите минути Рома се стремеше да задържа по-продължително топката и да не допуска атаки към вратата на Скорупски.

Това бе първа победа за "вълците" като гост в евротурнирите след 6 мача без успех. В същото време Фейенорд регистрира първо домакинско поражение срещу съперник от Италия.

ФЕЙЕНОРД - РОМА 1:2 (0:1)