Шампионът Григор Димитров се провали с гръм и трясък в Акапулко (видео + галерия)

Първата ракета на България Григор Димитров напусна рано-рано турнира в Акапулко. Защитаващият титлата си от миналата година хасковлия отстъпи с 5:7, 6:4, 0:6 на квалификанта Райън Харисън и си стегна багажа още след втория кръг на надпреварата. Това е едва вторият случай в кариерата на българина, в който той губи сет на нула. През целия мач Гришо беше нервен и разконцентриран, а играта му изобилстваше от непредизвикани грешки.

Двубоят можеше да има и друг развой, ако Димитров беше спечелил първия сет, когато водеше с пробив и му предстоеше да сервира. Точно тогава се прояви неговата стара слабост да не успява да се въползва от предимството си в най-важните моменти. Българинът загуби подаването си, а след това не намери сили да преодолее разочарованието и загуби сета с 5:7. Във втората част Григор показа известно съживяване и се наложи с 6:4, но само за да рухне изцяло в последния сет, в който не взе нито гейм срещу 169-ия в световната ранглиста американец.Григор Димитров отпадна в Акапулко

Димитров беше абсолютен фаворит в мача, но още в неговото начало си пролича, че играе без настроение. В първите геймове той допусна няколко двойни грешки, които не се оказаха фатални. Той дори първи реализира пробив за 4:3 след лошо изпълнена къса топка от страна на Харисън. В следващия гейм българинът не беше никак убедителен, но все пак успя да се измъкне и да затвърди пробива. Когато дойде време да сервира за сета, Григор изостана с 0:40 и макар да спаси единия геймбол, предаде подаването си. Това не само не го накара да се мобилизира, но и доведе до още повече необясними грешки, които Харисън наказа. Американецът поведе с 6:5, а след това се възползва от неуверената игра на Димитров на негов сервис и измъкна сета.Григор Димитров отпадна в Акапулко

Григор изля гнева си върху ракетата и предизвика недоволството на част от зрителите. Той започна втория сет далеч по-надъхано и веднага проби. Въпреки че продължи да бърка повече от нормалното, 24-годишният българин съумяваше да задържи преднината си. При 5:4 Димитров показа хладнокръвие, взе гейма на нула и изравни резултата.

Когато се очакваше Гришо да наложи волята си, се случи точно обратното. В началото на третия сет той пропусна отново да стартира с ранен пробив, след което две негови грешки от печеливши позиции дадоха шанс на Харисън да поведе с 2:0 и американецът не го пропиля. Григор Димитров отпадна в Акапулко

Оттук нататък на корта имаше само един тенисист. Димитров сякаш нямаше желание да се бори за победата и губеше точка след точка. Той не се постара дори да спечели поне един гейм на честта. От своя страна Харисън беше на крилете на вдъхновението и може би неочаквано и за самия себе си, постигна първа победа срещу българина и първа в кариерата си срещу тенисист от Топ 10.