Халеп не пощади Пиронкова (видео)

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова отпадна на 1/8-финалите на турнира в Дубай с награден фонд 2 513 000 долара, след като претърпя поражение с 4:6, 3:6 срещу лидерката в схемата и четвърта в световната ранглиста Симона Халеп (Румъния). Заемащата 57-ата позиция в класацията на WTA Пиронкова за първи път в кариерата си достигnа до тази фаза в турнира от седемте си участия. На 1/4-финалите Халеп ще мери сили на с 6-ата в схемата Екатерина Макарова (Русия).

Българката започна чудесно двубоя и възползвайки се от неубедителния сервис на съперничката си, реализира пробив на нула на старта на сета. След това Пиронкова затвърди с гейм на нула преднината си и поведе с 2:0. В тези начални минути първата ни ракета бе много стабилна от основната линия, показа добра игра в защита и на няколко пъти блесна с великолепните си изпълнения от бекхенд. В четвъртия гейм Цвети трябваше да отразява три поредни брейкпойнта и се справи със задачата - 3:1. До осмия гейм 27-годишната пловдивчанка печелеше без трудности подаванията си, но тогава се пропука. Тя отрази възможности за пробив при 4:3, но не издържа на напрежението в оспорвания гейм и все пак румънката изравни. При 5:4 Халеп стигна до мачбол след страхотен бекхенд уинър по правата, а след това с чудесен форхенд сложи край на сета при 6:4 след 44 минути игра.

Втората част бе непредсказуема в първите няколко гейма. Пиронкова осъществи пробив, но 23-годишната й съперничка го върна веднага и то на нула за 1:1. В третия гейм Цвети имаше брейкпойнт, но Халеп го спаси с ас. При втория шанс за пробив българката отново нямаше късмет и румънката удържа сервис-гейма си. Пиронкова имаше затруднения при подаването си в шестия гейм и колебанието й бе наказано. Халеп стигна до важен пробив за 4:2, след което взе подаването си за 5:2 и се доближи на гейм от успеха. Все пак най-добрата ни тенисистка не се даде без битка и намали изоставането си на 3:5, като принуди опонентката си да сервира за победата. Въпреки че имаше проблеми с началния си удар и като цяло не показа най-добрата си игра днес, Халеп затвори сета при 6:3.

Сблъсъкът продължи 80 минути и бе първи между двете тенисисти до този момент. За класирането си на 1/8-финалите Цвети си заслужи 26 000 долара от наградния фонд и 105 точки за световната ранглиста. Така тя ще се завърне сред първите 50 при обновяването на класацията на WTA следващата седмица. На Пиронкова й предстои участие в квалифиакциите за турнира в Доха. Самата надпревара започва на 23 февруари и е с награден фонд от 731 000 долара.

Снимка: dcnews.ro