ВАЛЕНТИНА ГЕОРГИЕВА ГРАБНА ПРИЗА ЗА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦ МАРТ СЛЕД ЗЛАТНИЯ МЕДАЛ В БАКУ

Западната доминация продължи и в "Меката на баскетбола" (видео + галерия)

Доминацията на Западната конференция в Мача на звездите на НБА продължи и в "Меката на баскетбола" - легендарната зала "Медисън Скуеър Гардън" в Ню Йорк, след като воденият от Стив Кър отбор на Запада спечели тазгодишното шоу, надигравайки Изтока със 163:158. Така представителите на Запада записаха четвърта победа в последните пет издания на срещата, но в исторически план продължават да изостават сериозно - имат 27 успеха срещу 37 за Източната конференция.

Ръсел Уестбрук бе над всички и завърши с 41 точки, като остана на точка от най-доброто постижение в историята на звездната среща - 42, реализирани от Уилт Чембърлейн. Джеймс Хардън вкара 29 точки, а Крис Пол записа 12 и 15 асистенции.

ЛеБрон Джеймс се отчете с 30 за Изтока, а Джон Уол остана с 19.
Мач на звездите в НБА
Играчите на Запада наложиха тотална доминация още през първата част в Ню Йорк. Водени от Стеф Къри, те показаха отлично раздаване на топката и безпощадна стрелба от далечна дистанция и въпреки силното начало на ЛеБрон Джеймс, който реализира 12 от първите 18 точки на Изтока, символичните гости първи се откъснаха напред в резултата – 28:18 след офанзивна лекция на Къри и Джеймс Хардън. И двата отбора продължиха да разчитат главно на тройки, а Кайл Корвър се включи перфектно за Изтока с 3/3 отдалеч, а за момент разликата падна под 10 точки, но след първите 12 минути играчите на Стив Кър водеха с 47:36.

Ръсел Уестбрук влезе в светлината на прожекторите и след три поредни негови тройки разликата достигна 20 точки – 56:36. Гардът на Оклахома Сити Тъндър продължи да се забавлява и да бележи, като в крайна сметка приключи с 27 точки за едно полувреме, което е рекорд в досегашната история на Мача на звездите. Отборът на Източната конференция все пак успя да съкрати част от преднината на съперника за 77:68, а феновете в „Медисън Скуеър Гардън” станаха свидетели на доста рядко случващи се събития – забивки от страна на Дирк Новицки и Кайл Лаури. ЛеБрон и компания се активизираха и завършиха полувремето силно, доближавайки се само на точка от Запада, за да се стигне до 83:82 на почивката.
Резултатът бе изравнен за първи път от началото на двубоя след само няколко минути игра в третата част – 91:91, но Запада пак взе превес и се откъсна напред след индивидуални акции на Хардън и Томпсън. И двата тима преминаха границата от 100 точки, а след близо 30 минути играчите на Западната конференция бяха напред със 109:105. Последваха силни минути за Изтока, като тимът дори поведе за кратко,но Уестбрук взе нещата в свои ръце и отново даде преднина на Запада, но след третата част резултатът все пак бе равен – 122:122, след като Ал Хорфърд изравни със забивка със сирената.

В четвъртата част и двата тима заиграха една идея по-сериозно в търсене на победата, а въпреки опитите на Изтока, Запада успяваше да удържа минимална дистанция в резултата. Представителите на Западната конференция съумяха да задържат водачеството до самия край, а опонентите им не можаха да стигнат до обрат и да се поздравят с успех, въпреки усилията и наваксаните 20 точки пасив от първото полувреме. Финалният щурм на Изтока ги доближи на три точки - 161:158 при оставащи 2.8 секунди, преди Уестбрук да подпечата успеха с два наказателни удара за 163:158.

ИЗТОК - ЗАПАД 158:163

ИЗТОК: Джон Уол 19, Кайл Лаури 10, ЛеБрон Джеймс 30, Кармело Антъни 14, Пау Гасол 10 (Кайри Ървинг 11, Ал Хорфърд 8, Джеф Тийг 14, Пол Милсап 5, Кайл Корвър 21, Крис Бош 10, Джими Бътлър 6)

ЗАПАД: Стеф Къри 15, Джеймс Хардън 29, Клей Томпсън 6, ЛаМаркъс Олдридж 18, Марк Гасол 6 (Ръсел Уестбрук 41, Кевин Дюрант 3, Крис Пол 12, Тим Дънкан 2, Деймиън Лилърд 11, ДеМаркъс Казънс 14, Дирк Новицки 5)