Франция покори световния връх в хандбала

На финала на световното първенство по хандбал за мъже отборът на Франция победи Катар с 25:22(14:11) и стана световен шампион. Франция е единствената страна, петкратен световен шампион по хандбал за мъже - 1995, 2001, 2009, 2011 и 2015 година. Емирът на Катар - Тамин бин Хамад Ал Тани, и още 17 000 души, от които около 3 хиляди французи, не спряха да пеят и скандират имената на своите държави и състезатели през целия мач в спортното бижу "Лусаил" в Доха.

Минути преди началото на срещата домакините отново демонстрираха най-новото в техническата анимация и специалните ефекти, като накараха зрителите да станат на крака и да аплодират видяното. Теренът беше покрит с бяло платно, а върху него в 3D формат се появиха забележителностите на Катар, както и моменти от мачовете на двата финалиста. Всичко това с перфектен стерео звук и светлини.

Катар поведе още в началото на мача с попадение на голмайстора си Здравко Маркович, но веднага след това Франция успя да вкара три бързи гола чрез Никола Карабатич (2) и Алис Ньокас. Домакините заложиха на силата в защита и това им костваше три наказания от по две минути. Първо Хасан Марбук беше отстранен два поредни пъти, а веднага след него на пейката отиде и Капоте. Класата на "петлите" обаче си каза думата и Франция контролираше събитията на терена до края на първото полувреме. Разликата в головете достигна до пет в средата на първата част (6:11), като изключително концентрирани в защита и в нападение французите мачкаха своя съперник. Никола Карабатич (Франция) изигра страхотно първо полувреме и вкара пет гола. Освен това роденият в Ниш французин умело дирижираше защитата на своя отбор заедно с брат си Лука.

Първата част приключи при резултат 14:11 за Франция, а през второто полувреме Катар върна бързо два гола, но тима от Европа не позволи разликата да бъде стопена до равенство и чрез попадения на Никола Карабатич и Даниел Нарцисе отново "петлите" поведоха с три гола разлика. Няколко фантастични спасявания на Тиери Омейе не дадоха възможност на домакините да вкарат в продължение на няколко минути. Публиката на французите не спря да скандира името на Омейе, който от началото на турнира прави много силни мачове и е с положителен баланс при отразените удари. Разликата от 2-3 гола се запазваше до края на срещата, като определено Франция игра по-добър хандбал и заслужено триумфира с титлата на шампионата.

Най-резултатен за "петлите" в мача стана Никола Карабатич с 5 попадения, а за Катар голмайстор е Здравко Маркович със 7 гола.