Mъри не се даде на Бердих и е първият финалист в Мелбърн

Британският тенисист Анди Мъри се класира за четвъртия си финал на Australian Open, след като направи обрат и се наложи над чеха Томаш Бердих с 6:§(6), 6:0, 6:3, 7:5. 3 часа и 26 минути бяха необходими на шестия в света, за да се разправи със своя опонент и да намери своето място в мача за титлата в Мелбърн в неделя.

Срещата започна абсолютно равностойно с предимство за сервиращите. Докато Бердих обаче не срещаше абсолютно никакви трудности с подаванията си, Мъри доста се измъчваше, за да отърве сервис-геймовете си. Така се стигна до 4:3 за чеха и изоставане на Анди с 15:40. Финалистът от "Уимбълдън" за 2010 година успя да притисне опонента си и така първият пробив в мача стана факт. Вместо да го затвърди, когато сервираше за затваряне на сета обаче, Бердих се пропука и Мъри се възползва от грешките му, за да намали резултата на 5:4. Впоследствие самият шотландец имаше на два пъти шанса при 5:5 да пробие, но не се възползва и така се стигна до тайбрек, изпълнен с много обрати. Носителят на две титли от Големия шлем първи направи минибрейк, който обаче веднага бе върнат. Отново Мъри излезе напред в резултата с 3:1, но не задържа преднината си и дори сам допусна изоставане. В решителния момент пък Бердих направи двойна грешка и така стана 4:4. Подаващите печелеха точките си и първи до сетбол стигна шотландецът - 6:5. Все пак той сгреши и следващите две разигравания отидоха в полза на чеха, който затвори първия сет.

Във втората част зрителите станаха свидетели на коренно различна игра. Мъри не само не даде нито един гейм на Бердих, но и чехът успя да реалзира едва 8 точки от свой сервис по време на продължилия 30 минути сет.

След този "геврек" 7-ят в света сякаш бързо се окопити и срещата отново изглеждаше равностойна. В шестия гейм при 3:2 за Мъри обаче чехът поведе с 40:0 и вместо да спечели подаването си без проблеми, направи две двойни грешки и изпрати топката в аут, за да се стигне до изравняване. Трикратният финалист от Мелбърн използва момента на слабост в играта на опонента си и направи пробив при втората си възможност, като веднага след това го затвърди убедително и поведе с 5:2. Това се оказа напълно достатъчно, за да сложи малко по-късно край и на третия сет и да излезе напред в резултата.

В последната част Бердих имаше своите шансове в шестия гейм. Тогава на два пъти стигаше до брейкпойнт, но и в двата случая беше притиснат от олимпийския шампион от Лондон 2012 и грешеше. И когато всички виждаха наближаването на втори тайбрек в мача, при 5:5 Мъри също имаше точка за пробив и след красиво отиграване, спечели скрития мачбол. В следващия гейм той беше безгрешен и подпечата своя билет за четвъртия си финал на Australian Open. Там той чака победителя от другата 1/2-финална среща между световния номер едно Новак Джокович и миналогодишния шампион Стан Вавринка.