Торес го направи отново, но Барса ликува в спектакъл на "Калдерон" (видео + галерия)

Барселона елиминира Атлетико Мадрид на четвъртфиналите в турнира за Купата на краля след успех с 3:2 на препълнения "Висенте Калдерон". Преди седмица каталунският тим спечели с 1:0 у дома и с общ резултат 4:2 си осигури място на полуфиналите, където ще срещне победителя от двойката Виляреал - Хетафе.

Двубоят в Мадрид предложи много зрелищно първо полувреме, в което паднаха и петте гола, и по-спокойна втора част. Домакините на два пъти повеждаха, но автогол на Миранда и попадение на Неймар малко преди почивката ги прекършиха. Фернандо Торес се разписа в 38-ата секунда, напомняйки за реванша от предишния кръг срещу Реал Мадрид, когато също бе точен в 1-ата минута. Този път обаче "дюшекчиите" имаха срещу себе си решен на всичко съперник, който ги подчини за трети пореден път този сезон.

Цяло второ полувреме домакините играха с човек по-малко след червен картон на Габи на почивката, а в края беше изгонен и Марио Суарес.

Наставникът на столичани Диего Симеоне не можеше да разчита на трима твърди титуляри. Диего Годин, който вкара шампионския гол на "Камп Ноу" през миналия сезон, беше наказан, а травми оставиха извън състава Коке и Тиаго Мендеш. Мястото на Годин в сърцето на отбраната зае неговият сънародник Хосе Мария Хименес. Младият уругваец ще си партнираше с Жоао Миранда, а по фланговете действаха Хуанфран и Гилерме Сикейра. В отсъствието на Тиаго, в средата на терена започнаха капитанът Габи Фернандес и Марио Суарес, пред тях бяха Раул Гарсия, Арда Туран и Антоан Гризман, а атаката се водеше от Фернандо Торес, който беше предпочетен пред Марио Манджукич. На вратата на домакините бе Ян Облак.
Барселона триумфира на "Калдерон"
В единайсеторката на Барса изненади нямаше. Луис Енрике отново заложи в предни позиции на страховитото трио Меси - Неймар - Луис Суарес, а зад тях играеха Иван Ракитич, Серхио Бускетс и Андрес Иниеста. По традиция в мачовете за купата на вратата застана резервният страж Марк-Андре тер Стеген, а четиримата защитници пред него бяха Даниел Алвеш, Жерард Пике, Хавиер Масчерано и Жорди Алба.

Традицията не беше на страната на мадридчани, които никога не са елиминирали Барса в турнира след загуба с един гол разлика в първия мач. Освен това, каталунците пристигнаха в невероятна форма, като след загубата от Реал Сосиедад на "Аноета", записаха 6 поредни победи, две от които срещу Атлетико. От друга страна, столичани са царе в мачовете на елиминации и под ръководството на Чоло Симеоне бяха излизали като краен победител в 16 дуела от 18 опита. Единствените им провали бяха срещу Рубин в Лига Европа през 2013 година след 0:2 в първия мач, и срещу Реал Мадрид за Купата на краля след 0:3 на "Сантиаго Бернабеу".

Първото полувреме се превърна в истински спектакъл, оцветен с 5 гола и няколко спорни съдийски отсъждания. Домакините получиха мечтан старт и още преди да е изтекла първата минута Фернандо Торес откри резултата. Голът стана след лош пас на Масчерано, който беше пресечен от Сикейра. Топката стигна до Торес и той с прецизен удар по земята опъна мрежата. По този начин Хлапето направи нещо забележително - само в рамките на няколко седмици се разписа в първите 60 секунди и срещу Реал, и срещу Барселона.

Домакините бяха на върха на емоцията, а екзалтираната публика ги подканяше да не дават нито миг спокойствие на футболистите на Барса. Сякаш увлечени в желанието си да вкарат втори гол, мадридчани допуснаха нехарактерна грешка и много бързо бяха наказани. В 9-ата минута Луис Суарес подаде на непокрития Неймар, бразилецът напредна и хладнокръвно изравни.

В следващите минути изнервените играчи на Атлетико направиха серия от груби нарушения, най-вече срещу Меси и Жорди Алба, но жълт картон получи само Раул Гарсия. В 18-ата минута Неймар отново се разписа, но попадението му правилно беше отменено заради засада. Малко след това зрителите станаха свидетели на любопитна случка, при която един от страничните рефери удари с флагчето Алба. Левият бек на Барселона бързаше да се върне на терена, след като преди това беше изчистил топката в тъч. По същото време страничният съдия прибираше ръката си с размахания флаг и удари испанския национал, който падна на тревата.

Атлетико продължаваше да атакува с всички сили и дори притежаваше топката в по-голямата част от времето, което рядко се случва срещу Барса. В 27-ата минута много активният Сикейра проби на скорост и центрира към Гризман, но французинът прати топката право в ръцете на Тер Стеген. Минута по-късно реферът Хил Мансано даде несъществуваща дузпа за домакините. Масчерано препречи пътя на Хуанфран, но нарушението със сигурност беше извън наказателното поле. Раул Гарсия не трепна и въпреки че Тер Стеген уцели посоката на удара му, отново изведе Атлетико напред в резултата.
Последва натиск на Барселона. Луис Суарес се опита да си спечели дузпа при единоборство с Хименес, но реферът не се подлъга. В 37-ата минута шут на Ракитич беше блокиран и топката излезе в корнер. След неговото изпълнение Бускетс отклони топката с глава, а Миранда не се ориентира добре и в опита си да изчисти, заби кълбото във вратата на Атлетико пред погледа на стъписания Ян Облак.

В 41-ата минута поредният рейд на Сикейра завърши с хубаво центриране към Гризман, който стреля и топката срещна ръката на играч на Барселона. Хил Мансано прецени, че това е станало неволно и даде знам играта да продължи. Гостите организираха светкавична контра чрез Меси, той намери Алба, а след неговия пас за Неймар остана най-лесното - втори гол на бразилеца и 3:2 за Барселона.

Това вече беше съкрушителен удар за Атлетико. Тимът на Симеоне за първи път допусна три гола като домакин при Чоло. В тунела се стигна до грозни сцени и Габи беше изгонен за обидни реплики към съдията Хил Мансано. На почивката Чоло смени Гризман с младия Саул. Феновете на мадридчани не спряха да пеят и да надъхват любимците си, но Барса вече се чувстваше комфортно на "Калдерон".

В 48-ата минута Арда Туран се ядоса за неотсъдено срещу него нарушение и в изблик на ярост събу обувката си и я захвърли към страничния рефер. Реакцията на турчина му донесе официално предупреждение. Малко по-късно Симеоне смени Хуанфран с Хесус Гамес в опит да внесе свежест по десния фланг. Новото попълнение Кани пък замени Арда.

Времето си летеше, а мачът сякаш се доиграваше. Атлетико нямаше сили за три гола, от колкото се нуждаеше, а Барса се задоволяваше да разиграва продължително. Чак в 71-ата минута Атлетико създаде нещо интересно. Кани с мощен шут принуди Тер Стеген да се разтяга, а после германският вратар изби в ъглов удар. Барса отговори с хубава контра, но Облак спаси изстрела на Меси. Словенецът имаше и други добри изяви, като парира последователно удари на Иниеста и резервата Педро Родригес.
В 84-ата минута Марио Суарес извърши грубо нарушение срещу Меси и получи втори жълт картон, оставяйки Атлетико с двама души по-малко. До края не се случи нищо интересно и Атлетико допусна първа домакинска загуба от Барса под ръководството на Диего Симеоне.

АТЛЕТИКО М - БАРСЕЛОНА 2:3 (2:3)