Златанов и Пиаченца спряха БГ Томис в ШЛ след страхотно 3:2 (видео)

Италианският волейболен отбор Копра (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, завърши със страхотна победа в груповата фаза на Шампионската лига. Златанов и компания нанесоха първа загуба в най-силния европейски клубен турнир на шампионът и носител на Купата на Румъния Томис (Констанца), който е воден от българският треньор Мартин Стоев и където играят разпределителят на националния ни отбор Андрей Жеков, Станислав Петков и друг българин с италиански паспорт - Венцеслав Симеонов, след като успяха да се наложат драматично като гости с 3:2 (25:18, 21:25, 25:23, 26:28, 18:16) в мач от последния 6-ти кръг в Група "А", игран снощи пред над 1000 зрители в спортната зала в Констанца.

По този начин "червено-белите вълци" завършиха на второ място в групата с 12 след 4 победи и 2 загуби и се класираха за плейофите в ШЛ. Също така Пиаченца успя да прекъсне страхотната серия от 19 поредни победи на Томис във всички турнири. От друга страна въпреки загубата момчетата на Мартин Стоев станаха победители в Група "А" с 14 точки след 5 победи и 1 загуба и също продължават напред в плейофите на турнира.

Гостите от Пиаченца започнаха много силно в първия гейм и бързо поведоха с 12:4. Това се оказа решаващо и италианският тим спокойно взе гейма с убедителното 25:18. Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което Томис дръпна с 8:5. Златанов и съотборниците му изравниха при 13:13, но румънците отново поведоха при 16:14. Двата тима продължиха равностойно до 21:20, след което подкрепяни от феновете си Томис затвори гейма в своя полза при 25:21 след страхотна блокада на Андрей Жеков. "Червено-белите вълци" показаха много добра игра в началото на третия гейм и успяха да поведат с 11:8 след два силни аса на кубинския диагонал Райдел Поей. Пиаченца продължи да води до 16:11, след което Томис направи страхотно завръщане и изравни при 16:16. Равенството се запази до 21:21, но последната дума в гейма имаха италианците, които го измъкнаха с 25:23.

Четвъртата част се превърна в истински трилър. Шампионите на Румъния поведоха с 8:7 и 16:13 съответно на първата и втората техническа пауза. Пиаченца направи обрат за 17:16 в своя полза и дори леко увеличи разликата на 19:17 след ас на холандеца Тайс Тер Хорст. Волейболистите на Томис успяха да изравнят при 20:20 след блокада на сърбина Боян Янич и дори дръпнаха с 23:21 отново благодарение на Янич. Домакините изпуснаха два геймбола при 24:23 и 25:24, след което Пиаченца имаха възможност да затворят мача при 26:25. Все пак геймът отиде в сметката на румънския тим след 28:26 след ас на Венци Симеонов. В началото на петия решителен гейм Томис започна без Симеонов, който получи контузия в края на четвъртата част. Въпреки това, двата отбора се бореха за победата до край, като резултатът бе напълно равностоен. Момчетата на Мартин Стоев изпуснаха три мачбола при 14:13, 15:14 и 16:15, след което Райдел Поей ги наказа - 18:16 и 3:2 за Пиаченца.

Еър Злати изигра стабилен мач и стана втори по-резултатност за "червено-белите вълци" с 18 точки (1 блок, 1 ас, 47% ефективност в атака, 24% позитивно и 24% перфектно посрещане), а Райдел Поей бе над всички с 25 точки (3 блока, 4 аса и 49% ефективност в атака) за победата.

От друга страна много силен мач за Томис направи бившият играч на КВК Габрово Станислав Петков, който стана най-резултатен с 19 точки (2 блока, 2 аса, 52% ефективност в атака, 18% позитивно и 18% перфектно посрещане), а сърбинът Боян Янич се отчете с 18 точки (2 блока, 1 ас, 45% ефективност в атака, 62% позитивно и 56% перфектно посрещане). Венцеслав Симеонов, който е и бивш играч на Пиаченца, също игра на ниво до четвъртия гейм и завърши 15 точки (2 блока, 1 ас, 38% ефективност в атака), а разпределителят Андрей Жеков, който също игра един сезон с екипа на Пиаченца, също бе титуляр и завърши с 4 точки (2 блока, 1 ас), но и това не бе достатъчно за успеха.

ТОМИС (КОНСТАНЦА, РУМЪНИЯ) - КОПРА (ПИАЧЕНЦА, ИТАЛИЯ) 2:3 (18:25, 25:21, 23:25, 28:26, 16:18)
ТОМИС: АНДРЕЙ ЖЕКОВ 4, ВЕНЦЕСЛАВ СИМЕОНОВ 15, СТАНИСЛАВ ПЕТКОВ 19, Боян Янич 18, Серджу Станку 8, Андрей Спъну 7 - Никола Росич-либеро (Разван Танасеску, Драгош Павел, Андрей Лаза 3)
Старши-треньор: МАРТИН СТОЕВ
ПИАЧЕНЦА: Мигел Родригеш 4, Райдел Поей 25, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 18, Самуеле Папи 6, Алексей Остапенко 10, Аймоне Алети 9 - Марио Жуниор-либеро (Тайс Тер Хорст 3, Якопо Масари 2, Емануел Кохут 1)
Старши-треньор: Андреа Радичи.