Тунис и ДР Конго на четвъртфинал, Кабо Верде с Гари Родригес отпадна без загуба

Тунис и ДР Конго завършиха 1:1 в последен мач от група "В" в турнира за Купата на Африка, което беше достатъчно и на двата отбора, за да продължат на четвъртфиналите. В същото време Кабо Верде и Замбия не успяха да си вкарат гол и взаимно си попречиха да се преборят за едно от първите две места.

Титуляр за Кабо Верде беше бившият футболист на Левски Гари Родригес, който пропусна едно от най-чистите положения за своя тим. В крайното класиране Кабо Верде остана на трето място с 3 точки от три равенства. Със същия актив, но по-добра голова разлика ДР Конго се класира за следващата фаза.

В Бата Тунис поведе в 31-ата минута с попадение на Ахмед Акаичи, като до почивката възпитаниците на Жорж Леекес имаха и други възможности пред вратата на своя съперник. През второто полувреме конгоанците се активизираха и заслужено изравниха чрез Джереми Бокила в 66-ата минута. Малко по-късно нападателят на Лудогорец Юнес хамза влезе в игра за Тунис на мястото на голмайстора Акаичи.

По същото време Кабо Верде и Замбия играха при изключително тежки условия заради проливния дъжд, който се изля над стадиона в Ебебин. И двата тима пропиляха по няколко добри положения, а след новината, че ДР Конго изравнява на Тунис, се хвърлиха "ва банк" в търсене на победата. В крайна сметка гол така и не падна, което лиши лиши съперниците от място в четвъртфиналаната фаза.

На резервната скамейка за Кабо Верде остана крилото на ЦСКА Луис Соарес.

На четвъртфиналите Тунис ще срещне домакина Екваториална Гвинея, а Др Конго ще се изправи срещу Конго.

ДР КОНГО - ТУНИС 1:1
0:1 Акаичи (31)
1:1 Бокила (66)

КАБО ВЕРДЕ - ЗАМБИЯ 0:0