ЦСКА продължава да гази в Турция - този път взе скалпа на силни украинци (видео+галерия)

ЦСКА спечели и втората си контрола на турска земя. След като вчера армейците победиха с 1:0 германския Аален, днес 31-кратният шампион на България се наложи с 2:1 над четвъртия в украинското първенство - Металист (Харков). Головете за червените реализираха Жуан Фелипе и Аурелиен Йоахим, а за украинците се разписа Кобин от дузпа.

Двата отбора си размениха и по една греда. Любопитна подробност от срещата бяха двата червени картона на играчи от ЦСКА. Първо го видя резервният страж Ел Харуби, а в края на мача и Стефан Николич. Нито един от двамата обаче не напусна терена.

Украинците можеха да открият резултата още при първата си атака в 5-ата минута. Тогава те комбинираха добре по лявото крило, Болбат центрира в наказателното поле, където след ново разиграване Бобко бе оставен абсолютно непокрит на 6-7 метра пред Уваренко, но изстрелът му с глава мина покрай лявата греда на червения страж. Три минути по-късно Кобин опита шут от далеч, но високо над напречната греда.
ЦСКА - Металист (Харков)
ЦСКА отговори подобаващо в 10-ата минута, когато първо Буш, а след това и Фортес за момент се озоваваха очи в очи с Дисленкович, но вратарят на украинците ги затвори добре.

След половин час игра Тончи Кукоч осъществи добър самостоятелен пробив отляво, който завърши с мощен диагонален шут по земя, но вратарят на Металист изби в корнер. Четири минути по-късно червените като по чудо не откриха резултата. След бързо изпълнение на корнер топката стигна до непокрития Серджиу Буш, но таранът на армейците стреля от 7-8 метра в аут.

Нищо обаче не бе в състояние да спаси украинците в 39-ата минута, когато ЦСКА откри резултата. Амнасио Фортес получи извеждащ пас в центъра на терена, финтира бранител на Металист и от своя страна подаде отлично към притичалия Жуан Фелипе, който останал очи в очи със стража на украинците вкара в долния десен ъгъл - 1:0 за ЦСКА.
Шест минути по-късно Металист изравни. Това стори Кобин, който реализира от дузпа отсъдена за нарушение на Фортес срещу голмайстора на украинците.

В 52-ата минута футболист на Металист се откъсна сам срещу Ел Харуби и вратарят на червените го събори извън наказателното поле. За нарушението реферът му показа червен картон, но стражът на армейците продължи да пази, тъй като украинците се съгласиха да не бъде изгонен. С изпълнението на прекия свободен удар се нагърби Едмар, който нацели напречната греда. Последва здраво меле, но в крайна сметка армейците се справиха с опасната ситуация.

В 68-та минута Йоахим овладя топката и стреля от въздуха след завъртане на 90 градуса, но в ръцете на украинския вратар. Секунди след тази ситуация отново люксембургският таран бе замесен в атаката на червените, центрирайки по земя към Тони Силва, но сантиметри на достигнаха на крилото на ЦСКА да реализира.

Късметът не бе на страната на червените и в 71-ата минута, когато Стефан Николич стреля с глава, но в дясната греда. 60 секунди по-късно и Силва отправи мощен шут, но стражът на Металист отново спаси.
Украинците отговориха с бърза контраатака в 78-ата минута, която завърши с опасен шут, но Ел Харуби отново прояви добър рефлекс и изби с крак. Четири минути по-късно Галчев стреля опасно от фаул, но покрай дясната греда.

По-дейната и напориста игра на армейците в заключителния четвърт час на мача даде резултат. В 85-ата минута Венци Василев центрира отдясно към Йоахим, който след изстрел с глава вкара за 2:1.

До края на срещата Николич, който се включи с голямо желание, фаулира съперник. Той от своя страна преигра с тежестта на нарушението и започна да вика, като по този начин издейства червен картон за черногорския таран. Въпреки това Николич доигра срещата.

ЦСКА - МЕТАЛИСТ (ХАРКОВ) 2:1