Спряхме да копаем дъното в спорта през 2014-а

На пръв поглед може и да не изглежда така, но 2014 бе далеч по-успешна година за спорта в сравнение с предишната. Да, резултатите пак не са кой знае колко силни, но няма и как да бъдат, защото реалностите са такива. Времената, в които спортистите събират по един чувал медали, отдавна отминаха. И все пак през изминалите 12 месеца спортът имаше далеч повече успехи в сравнение с 2013, когато за цяла година имахме само една европейска и една световна титла, дело на един човек – бореца Иво Ангелов. Сега положението не е чак толкова зле и може да се каже, че спортът поне спря да копае в дъното, както беше преди 12 месеца. Чисто статистически медалите от 2014 са близо два пъти повече от тези през 2013.

Годината на професионалистите

2014 може да бъде описана като годината на професионалистите. Защото за хората тримата най-големи герои бяха професионални спортисти, които нямат общо с държавата – Григор Димитров, Цветана Пиронкова и Кубрат Пулев. Григор е фаворит за титлата "Спортист на годината" (церемонията е днес – б.а.), след като спечели три титли за 2014 на три различни настилки – на твърди кортове в Акапулко, на клей в Букурещ и на трева в Куинс. Много по-важни обаче бяха постиженията му в турнирите от Големия шлем – 1/4-финал на Australian Open, полуфинал на „Уимбълдън” и 4-и кръг на US Open. Само на „Ролан Гарос” той отпадна рано. Освен това Григор влезе и в топ 10, а в момента е 11-и в света.
След дълги години чакане Цветана Пиронкова също стигна до титла – на турнира в Сидни, където нареди три поредни победи над тенисистки от топ 10. След това последва спад във формата на Цвети, но все пак тя също се отчете с титла.
Кубрат Пулев пък излезе срещу световния шампион Владимир Кличко, като само в Германия мачът бе гледан от почти 10 млн. души. Кобрата загуби с нокаут в петия рунд, а по-късно сам призна, че е допуснал елементарни грешки.

Художествена гимнастика

Златните момичета от ансамбъла стигнаха до най-важната титла – на многобоя от световното. В Измир момичетата на Ина Ананиева спечелиха титлата, която от години е резервирана за гимнастичките на Русия. Освен това българките добавиха и сребро на 3 топки и 2 ленти. По-рано те си тръгнаха и със злато на бухалки и бронз на 3 топки и 2 ленти от европейското първенство в Баку.

Бокс

От бокса дойде другата световна титла за България през 2014. Донесе я Станимира Петрова, която отнесе конкуренцията в кат. 54 кг на световното първенство в Корея. По-рано на европейското за жени Стойка Петрова (51) стана шампионка, а нашите взеха още 2 сребърни и 1 бронзов медал. При мъжете най-големият шампионат тази година бе първенството на Европейския съюз в София. На него Георги Андонов и Симеон Чамов станаха шампиони, а Айрин Исметов остана със сребро. Бронз пък взе Стефан Иванов.

Борба

В последните години бяхме свикнали борбата да спасява положението с медали от големи първенства. Тази година обаче нашите се провалиха на световното, където само Тайбе Юсеин стигна до бронз. По-рано обаче на европейското борците взеха две титли – на Александър Костадинов и Станка Златева, като добавиха още 1 сребърен и 6 бронзови медала.

Щанги

След всички допинг скандали през годините вдигането на тежести най-после имаше година без хванат състезател и с доста медали. Иван Марков и Ивайло Филев станаха европейски шампиони, а на шампионата на Стария континент нашите взеха още 1 сребърен и 3 бронзови медала. На световното първенство единствено Марков се намеси в битката за медалите, но подобно на миналата година един опит не му стигна да стане шампион и той отново си тръгна със среброто.

Кану-каяк

След дълги години без успехи сега кану-каякът има двама медалисти. Станилия Стаменова стана европейска шампионка на 200 м кану, а Мирослав Кирчев си тръгна с бронз на 500 м каяк от същия шампионат, където бронз взе и Беренике Фалдум. На световното Стаменова взе сребро на 200 м, а Кирчев стана вицешампион на 1000 м каяк.

Другите

Леката атлетика преживя поредната година, в която провалите бяха в пъти повече от медалите. От доста години е ясно, че Ивет Лалова и Ваня Стамболова са двете атлетки, които спасяват спорта, но когато те нямат ден, успехи няма да има. И на европейското първенство в Цюрих стана точно така – Лалова остана 5-а, а Стамболова 6-а. Другият изявен атлет - Георги Иванов, пък записа три нули на гюле. По-рано нашите не успяха да се върнат в първа лига на европейското отборно първенство.
В другите спортове пък положението е още по-лошо. В спортната гимнастика само отчитаме участие на големи шампионати и чакаме евентуално да се появи новият Данчо Йовчев, но такъв не се вижда. В стрелбата пък стара и нова федерация продължават да се карат за какво ли не, а по този начин до успехи няма как да се стигне.