Казийски с 12 точки, Тренто нокаутира Модена с 3:0 в дербито на Италия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) нанесоха първа загуба на лидера в класирането на италианската Суперлига Модена Волей (Модена). Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев надиграха категорично у дома лидерите с 3:0 (25:18, 25:19, 29:27) в дербито на 11-ия кръг, играно тази вечер пред над 3000 зрители в зала "Пала Тренто".
Тренто - Модена 3:0
Така трентинци продължават да са на 3-то място с 24 точки след 9 победи и 1 загуба, докато воденият от наставника Анджело Лоренцети тим остана с 27 точки също след 9 успеха и 1 поражение, като най-вероятно ще бъде изместен от челото от шампиона Трея.
В следващия междинен 12-ти кръг Казийски и компания гостуват на аутсайдера Веро Волей (Монца), където пък играе националът Светослав Гоцев. Срещата е в петък (26 декември) от 19,00 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна малко по-добре за гостите от Модена, които поведоха с 3:1 след отлична блокада на бразилския разпределител Бруно Резенде. Разликата се запази до 8:6, след което трентинци успяха да изравнят при 8:8 след атака в аут на Лука Ветори от Модена и блок на Филипо Ланца. Домакините от Тренто дори дръпнаха при 10:9 след задържаха топка на белгийския център на Модена Пиетер Верхеес. Техническата пауза пък дойде при 12:10 за Тренто след ас на Ланца. След това последваха нов ас на Ланца и успешна блокада на словашкия диагонал Мартин Немец и 14:10. Преднината на момчетата на Радо Стойчев стана 16:11 след нов блок на Немец. Волейболистите на Тренто запазиха предимството и даже го увеличиха до 23:18, след което спокойно взеха гейма с 25:18 след грешка в атака на Ветори.
В началото на втората част Модена отново дръпна с 3:1 след мощен ас на Лука Ветори. Тренто веднага успя да изравни при 4:4 след блок-аут на Матей Казийски и силен ас на Мартин Немец и даже поведе с 5:4 след успешна контра на българската звезда. Разликата леко нарасна при 7:5 след страхотен блок на Емануеле Бирарели, което накара наставникът на Модена Анджело Лоренцети да вземе тайм-аут. Въпреки това, резултатът стана 9:6 след грешка в атака на сръбския национал Урош Ковачевич. Преднината на трентинци продължи да расте до 12:7 след силна контра през центъра на аржентинеца Себастиан Соле и блок на Немец. Последваха нови две успешни блокади, този път на Соле и 14:7, като междувременно Лоренцети използва второто си прекъсване. Домакините направиха резултата 17:8 в своя полза след нов блок на Соле и задържана топка на Бруно Резенде. Казийски и компания запазиха предимството си до 21:13 след атака в аут на другия сръбски национал в тима на Модена Неманя Петрич. В крайна сметка Тренто без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след поредна успешна блокада на Немец и поведоха с 2:0.
Третият гейм тръгна равностойно до 5:5, след което Модена поведе със 7:5 след сервис в аут на Мартин Немец от Тренто и отлична блокада на Матео Пиано. Разликата нарасна до 10:7 след технично отиграване на френския посрещач Ървин Нгапет. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, последваха блок на Бруно Резенде и силен ас на Неманя Петрич и 12:7. Трентинци отвърнаха с две мощни атаки на Немец и 12:9. Постепенно Тренто стигна до равенство при 13:13 и даже поведоха с 14:13 след грешки на Нгапет и Лука Ветори от гостите и страхотна игра на блокада на Емануеле Бирарели. Домакините леко увеличиха преднината си при 17:15 след контра блок-аут на Филипо Ланца. Последваха контра през центъра и ас на влезлия като резерва за Модена Андреа Сала и 17:17. Тренто моментално си върна преднината при 19:17 след грешка от сервис на Сала и контра от втора линия на Немец. Модена стигна до ново равенство при 20:20 след силнен блок-аут на Ветори и мощна контра на Нгапет. Момчетата на Радо Стойчев за пореден път дръпнаха с две точки при 23:21 след атака през центъра на Себастиан Соле и нова блокада на Немец. Модена изравни отново при 23:23 след атака на Ветори и отличен блок на Пиано. Двата тима се "захапаха" в резултата до 27:27, но все пак трентинци измъкнаха гейма с 29:27 след грешка от сервис на Ветори от гостите и контра блок-аут на Филипо Ланца, а с това и победата с 3:0.
Матей Казийски игра стабилно цял мач за своя тим и стана втори по резултатност с 12 точки (1 блок, 1 ас). Най-полезен за Тренто пък стана диагоналът Мартин Немец с 18 точки (6 блока!!!, 1 ас) за победата. За тима на Модена Лука Ветори реализира 13 точки.
ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - МОДЕНА ВОЛЕЙ (МОДЕНА) 3:0 (25:18, 25:19, 29:27)
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло, Мартин Немец 18, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 12, Филипо Ланца 10, Себастиан Соле 7, Емануеле Бирарели 6 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици, Симоне Джанели)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
МОДЕНА: Бруно Резенде 3, Лука Ветори 13, Неманя Петрич 8, Урош Ковачевич 3, Матео Пиано 7, Пиетер Верхеес 5 - Салваторе Росини-либеро (Данте Бонинфанте, Алберто Казадей, Ървин Нгапет 8, Андреа Сала 3)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети.
СНИМКИ: trentinovolley.it, Марко Трабалца

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - МОДЕНА 3:0 - ТУК!!!