Балкан не успя да спре победния ход на Лукойл

Вицешампионът Лукойл Академик продължи победния си ход в НБЛ, надигравайки Балкан у дома с 88:80. По този начин възпитаниците на Йовица Арсич остават непобедени на върха в класирането и вече имат 10 победи от 10 мача, докато регионалните им съперници от Ботевград имат 7 победи и 3 поражения.

Двата отбора започнаха срещата напрегнато и за пет минути си вкараха общо 12 точки, а резултатът бе 6:6. Играта продължи да бъде равностойна, като Чарлз Томас вкара 8 от първите 10 точки за домакините, преди Балкан да вземе лек превес и да поведе с 10:14. „Студентите“ играеха изключително неорганизирано, а гостите се възползваха и увеличиха преднината си до 15:23 минута преди сирената, а след една част резултатът бе 17:23.

Лукойл стартира втората четвърт ударно – със серия от 10-2 след силно включване от пейката на Веселин Веселинов и така поведе с 27:25 след малко повече от 14 минути игра. Последваха равностойни минути, а Балкан отново поведе – 27:29, но домакините отново избухнаха със силна серия от 13-0 и се откъснаха напред с 40:29. На почивката те бяха с аванс от 45:31, след като Тери Смит наниза тройка със сирената.

Домакините демонстрираха самочувствие след подновяването на играта, увеличиавайки преднината в своя полза до 53:36. Балкан не се предаде и се върна в мача след 11-2 и две поредни тройки на Педжа Стаменкович за 55:47, но радостта им бе кратка, защото Лукойл отново поведе с двуцифрена разлика и я запази до края на частта, когато на таблото светеше 70:54.

Иван Лилов се опитваше да запази надеждата за Балкан жива, но гостите така и не успяваха да свалят разликата под кота „10“ и така малко повече от пет минути преди края отново бяха назад значително след бърза офанзивна лекция на Тери Смит и 82:65. Доскорошният хегемон в родния баскетбол не допусна обрат и триумфира с 88:80, въпреки финалния щурм на съперника.

Тери Смит вкара 24 точки и направи 4 асистенции за победителите, Чарлс Томас и Бруно Шундов добавиха съответно 12 и 11 точки, а Крис Минков и Николай Грозев реализираха по 10 точки всеки.

Капитанът Павел Маринов бе над всички за Балкан с 20 точки, 4 асистенции, 3 борби и 4 отнети топки. Иван Лилов вкара 17 точки, а сърбите Ненад Шулович и Педжа Стаменкович приключиха с по 13 точки.

Следващият мач на Лукойл е на 29 декември като гост на Рилски спортист, докато на същата дата Балкан приема Берое у дома.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - БАЛКАН 88:80 (17:23, 28:8, 25:23, 18:26)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Морис Къри, Тери Смит, Крис Минков, Чарлс Томас, Тенчо Банев

БАЛКАН: Педжа Стаменкович, Иван Лилов, Павел Маринов, Вукота Павич, Ненад Шулович