Христо Златанов и Пиаченца с драматична победа в ШЛ с 3:2 след 7 спасени мачбола (СНИМКИ)

Българинът с италиански паспорт Христо Златанов и неговите съотборници от Копра (Пиаченца) записаха драматична втора победа в Група А на Шампионската лига, след като се наложиха много трудно като гост над швейцарския Драгънс (Лугано) с 3:2 (25:18, 22:25, 22:25, 35:33, 15:13). Двубоят се игра пред 400 зрители в зала "Ресега" в Лугано.

Домакините записаха в актива си историческа първа точка в Шампионската лига. Швейцарците можеха да се поздравят и с първа победа, ако гостите от Пиаченца не бяха неутрализирали 7 мачбола в маратонския 4-и гейм, завършил 35:33 след 35 минути. В тайбрека Копра поведе 14:9, но домакините отново не се предадоха до последно и намалиха до 13:14. Грешка от сервис обаче фиксира крайното 13:15 и 2:3 гейма.

Капитанът на Пиаченца Христо Златанов се появи като резерва в третия гейм и остана на полето до края на мача, като записа 11 точки (1 ас, 2 блока, 44% ефективност в атака, 33% перфектно и 67% позитивно посрещане). Кубинският диагонал Рейдел Поей се отличи с 25 точки (2 аса, 49% ефективност в атака).

Най-резултатен в двубоя стана сръбският волейболист на домакините Неманя Яковлевич, който заби  34 точки (4 аса, 67% ефективност в атака, 43% перфектно и 50% позитивно посрещане). Сесар Порвенсано добави още 20 точки (1 ас, 4 блока).

Победата за Копра е много важна, тъй като отборът се изкачи на второ място в групата със 7 точки, изпреварвайки с една белгийския КНАК Рьозеларе.

ДРАГЪНС, ЛУГАНО (ШВЕЙЦАРИЯ) - КОПРА, ПИАЧЕНЦА (ИТАЛИЯ) 2:3 (18:25, 25:22, 25:22, 33:35, 13:15)

ЛУГАНО: Сесар Порвенсано 20, Неманя Яковлевич 34, Бруно Фелисио 8, Алонсо Агилера 5, Джеймс Сандърс 1, Стивън Гоч 11 - Хосе Дел Вале-либеро (Фабиан Брандер, Андреа Геласио)
Старши-треньор: Марио Мота
ПИАЧЕНЦА: Валерио Вермилио 5, Райдел Поей 25, Якопо Масари 14, Аимоне Алети 14, Емануел Коту 11, Тийс Тер Хорст 9 - Марио Жуниор-либеро (ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 11, Давиде Мара, Самуеле Папи 2, Лука Тенкати 3)
Старши-треньор: Андреа Радичи.