Матей Казийски и БГ Тренто напред за Купата на CEV след ново лесно 3:0 (видео)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и италианският Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) се класираха за 1/4-финалите във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев биха спокойно като гости израелския Макаби (Тел Авив) с 3:0 (25:15, 25:13, 25:16) в мач-реванш от 1/8-финалите на турнира, игран тази вечер пред около 400 зрители в залата на националния спортен център "Хадар Йосеф" в израелската столица.

По този начин трентинци се класираха за 1/4-финалите, където ще срещнат румънския СКМ Универтатя (Крайова), който елиминира унгарския Кечкемет също след две победи с по 3:0 гейма. Първата среща ще бъде между 13-ти и 15-ти януари 2015 година в Румъния, а реваншът седмица по-късно в Тренто.

Радо Стойчев направи само една промяна в обичайната си стартова шестица, като на мястото на аржентинския център Себастиан Соле започна Матео Бургщалер. Самата среща тръгна много добре за волейболистите на Тренто, които поведоха със 7:3 след силни изяви на Филипо Ланца и капитана Емануеле Бирарели. Домакините от Макаби успяха да стопят леко разликата до 11:9 след благодарение на латвиеца Александърс Кудряшовс, но трентинци моментално си върнаха преднината и даже я направиха 16:11 в своя полза след блокада и контра на Бургщалер и нова успешна атака на Ланца. Момчетата на Радо Стойчев продължиха да увеличават предимството до 21:13, след което спокойно взеха гейма с убедителното 25:15 след блок на Бирарели.

Сценарият се повтори и във втората част. Все пак Макаби се опита да отговори като поведе с 4:3 след ас на Александърс Кудряшовс, но Тренто веднага обърна до 8:4 след силни изяви на Емануеле Бирарели, включително и две последователни блокади. След това Радо Стойчев се възползва от възможноста и пусна в игра Микеле Федрици и Симоне Джанели съответно на местата на Матей Казийски и полския разпределител Лукаш Жигадло. Това не повлия върху играта и италианският тим продължи да увеличава преднината си до 17:10, 21:12 и крайното 25:13 благодарение на Филипо Ланца и словашкия диагонал Мартин Немец. Така трентинци на практика се класираха за 1/4-финалите на турнира.

За началото на третия гейм Радо Стойчев остави в игра младия разпределител Симоне Джанели. Въпреки това, Тренто бързо поведе с 6:3 и 9:5 благодарение на Филипо Ланца. Разликата продължи да расте до 14:9 след атака на Микеле Федрици и до 17:11 след контра на Мартин Немец, след което италианският тим без проблеми спечели гейма с 25:16, а с това и мача с 3:0.

Матей Казийски, който игра почти през целия мач за Тренто, се отчете с една единствена точка от атака, 63% позитивно и 38% перфектно посрещане за победата. Най-полезни за трентинци пък станаха Мартин Немец (2 блока, 2 аса и 74% ефективност в атака) и Филипо Ланца (1 блок, 3 аса, 70% ефективност в атака, 58% позитивно и 25% перфектно посрещане) с по 18 точки за успеха. За домакините от Макаби испанецът Бернал Абел (50% ефективност в атака) и Александърс Кудряшовс (2 аса, 35% ефективност в атака, 59% позитивно и 21% перфектно посрещане) завърши с по 9 точки.

МАКАБИ (ТЕЛ АВИВ, ИЗРАЕЛ) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 0:3 (15:25, 13:25, 16:25)
МАКАБИ: Равив Шахар 1, Нир Коен 5, Бернал Абел 9, Александърс Кудряшовс 9, Василий Пойлов 3, Генадий Соколов 7 - Омри Шварц-Шмьол-либеро (Кейнан Копех,, Гай Бен Гал, Жив Шемеш)
Старши-треньор: Омер Даненберг
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло, Мартин Немец 18, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 1, Филипо Ланца 18, Емануеле Бирарели 10, Матео Бургщалер 11 - Масимо Колачи-либеро (Симоне Джанели, Тициано Мацоне, Микеле Федрици 4)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.