Лукойл Академик завърши с победа участието си в Европа

Българският вицешампион Лукойл Академик приключи участието си в европейските клубни турнири през сезон 2014/15 с победа, след като „студентите” се наложиха при домакинството си на Енергия Ровинари с 97:74 в последен двубой от група В на третия по сила турнир в Европа – Юрочалъндж.

Въпреки този успех, българите останаха на последно място в класирането с баланс от 2 победи и 4 загуби, докато северните ни съседи продължават напред, след като завършиха на второ място с 3 победи и 3 загуби.

Най-резултатен за победителите беше Тери Смит, който наниза 27 точки, Чарлс Томас и Морис Къри вкараха съответно по 21 и 16 точки, а Веселин Веселинов завърши с 12 точки.

Гостите взеха първата спорна топка, а в последвалата атака Банев извърши нарушение и Енергия откри резултата. "Студентите" сбъркаха в няколко поредни нападения,  но и румънците не бяха особено концентрирани и след три минути игра Лукойл поведе - 8:7 след тройка на Къри. В следващите минути баскетболистите и на двата тима допуснаха много грешки, но в самия край на частта българския вицешампион избухна с добра серия и поведе със седем точки - 27:20.

В началото на втория период Трауп вкара втората си тройка в мача, но   домакините отговориха чрез неуморимия Тери Смит, който добави нови четири точки на сметката си - 31:23. Малко след средата на частта Академик стигна до най-голямата разлика в своя полза - 42:29, като до края на първото полувреме момчетата на Йовица Арсич не изпуснаха инициативата и запазиха двуцифрения си аванс - 52:39.

В минутите след почивката северните ни съседи се опитаха да стопят пасива си и да се върнат в мача, но усилията им не дадоха резултат, като това се дължеше най-вече на добрата игра на Академик в нападение и след три четвърти резултата продължаваше да бъде в полза на българите - 72:61.

Отборът на Енергия имаше добър шанс да скъси разликата в началото на заключителните десет минути, след като Тенчо Банев получи неспортсментско нарушение, но гостите пропиляха двата наказателни удара, както и атаката след тях. Това сякаш напълно отчая гостите, които буквално спряха да играят, а до последния съдийски сигнал Лукойл Академик продължи да мачка и стигна до още по-категорична победа – 97:74.

Лукойл Академик - Енергия Ровинари 97:74 (27:20; 25:19; 20:22; 25:13)