Обзор на X кръг на НБЛ

Десетият кръг на родното баскетболно първенство бе лишен от оспорвани двубои, като и четирите мача приключиха с изключително убедителни победи - две за домакините и две за гостите. В Бургас Левски разгроми Черноморец със 108:70, Лукойл Академик взе своето в Ямбол след успех с 97:70, докато във Варна местния Черно море отнесе Берое със 101:78, а в Ботевград Балкан се разправи със Спартак (Плевен) със 107:69.

Шампионите от Левски си свършиха работата в Бургас за едно полувреме. “Сините” не бяха особено убедителни в първите 20 минути на мача срещу “акулите” и се оттеглиха на почивка с аванс от само четири точки - 51:47, но след това излязоха преобразени и бързо отказаха местния тим, за да се стигне до убедителната победа със 108:70.

Шестима играчи на столичани завършиха с двуцифрен точков актив, като най-резултатен бе Николай Върбанов с 19 точки, Павел Иванов добави 15, а Алекс Симеонов завърши с 14. За Ченроморец Илия Милутинович и Димитър Рошманов вкараха по 18, а Любен Пасков се отчете със 17 точки, 10 борби и 2 асистенции.

Лукойл Академик продължава с убедителното си представяне у нас и постигна деветата си поредна победа. Тимът от Правец надигра категорично Ямбол с 97:70 като гост и продължава да няма загуба от началото на сезона. Момчетата на Йовица Арсич отказаха ямболии точно за 10 минути и сле дкато изоставаха с 32:34 след една част, избухнаха с 28:8 във втората четвърт, за да се стигнед о 60:42 на почивката, а след това и за крайното 97:70.

Морис Къри вкара 21 точки за победата, като всички те дойдоха от тройката - 7/8, Бруно Шундов добави 16 и 14 борби, Тери Смит вкара 15 точки, а Крис Минков завърши с 13. За Ямбол Тайлър Лейзър реализира 27 точки, Станислав Говедаров му партнираше добре с 19, а Стоян Петков се прибра в съблекалнята с 10 точки.

Черно море Порт Варна се справи у дома с Берое, побеждавайки заралии с 23 точки разлика - 101:78 край морето. До победата на “моряците” се стигна след като общо шест от баскетболистите на Денислав Коцев завършиха с 10 или повече точки, както и след отлична игра през второто полувреме, когато варненци натрупаха по-голямата част от аванса си.

Лени Даниъл се отличи със 17 точки, Милян Пупович и Асен Великов вкараха по 16, а Божидар Аврамов добави 12 и направи 7 асистенции. Майк Блек и Мичъл Картър реализираха по 18 точки за Берое, а Венцислав Петков също направи добро впечатление - 11 точки, 6 асистенции и 5 борби.

Балкан записа нов убедителен успех у дома и отново премина границата от 100 точки. Играчите на Александър Тодоров отказаха Спартак (Плевен), побеждавайки със 107:69 за радост на феновете в “Арена Ботевград”. Цялата стартова петица на “зелените” вкара поне по 10 точки, а Балкан наложи истинска доминация и през двете полувремена.

Ненад Шулович се отличи с 19 точки, 5 асистенции и 4 борби, Павел Маринов вкара 15 точки, а Иван Лилов се отчете с 14. Михаил Танев и Иван Тилев бяха най-резултатни за плевенчани, съответно с 19 и 17 точки, а Милен Захариев бе на ниво като шести човек - 7 точки, 11 борби, 6 асистенции, 2 отнети топки и 1 чадър.

Колаж: Графика ООД