Обзор на VII кръг на НБЛ

Седмият кръг на Националната баскетболна лига бе белязан от първото за настоящия сезон дерби между Лукойл Академик и Левски. В повторението на миналогодишния финал на първенството студентите взеха реванш и победиха с 91:77. Във Варна Рилски спортист победи Черно море Порт Варна след продължение със 108:105, като по този начин самоковлии изпратиха съперника си на шестото място във временното класиране. В останалите две срещи Черноморец записа първи успех за сезона след 73:70 над Спартак у дома, а Балкан се наложи като гост на Ямбол с 97:86.

Рилски спортист измъкна драматична победа след продължение при гостуването си на Черно море Порт Варна със 108:105. Така самоковлии заеха четвъртото място в класирането с актив от четири победи и две загуби. Мачът се разви изключително интересно и оспорвано, след като домакините водеха в резултата през по-голямата част от времето, но играчите на Росен Барчовски показаха по-здрави нерви в края и успяха да се наложат в допълнителните 5 минути. Отличен мач за победителите изигра Симеон Илиев, който наказа бившите си съотборници с 24 точки, а 20 добави Джулиън Норфлийт. За варненци поредното си силно представяне направи капитанът на тима Асен Великов, който завърши с 27 точки, 7 борби, 5 асистенции и 1 отнета топка.

В Бургас Черноморец записа първата си победа за сезона, побеждавайки Спартак със 73:70. Срещата се разви изключително любопитно. Гостите от Плевен водеха в резултата цели 37 минути, но „акулите“ успяха да измъкнат победата в последните минути. Двата отбора завършиха с почти изравнени статистически показатели, като домакините имаха примущество единствено в борбата под двата коша, където овладяха 42 борби срещу 30 на съперника. Най-полезен за победителите беше Илия Милутинович, който завърши мача с 18 точки, 8 борби, 2 асистенции и 3 чадъра, а с 16 точки и 6 борби за победата допринесе и Константин Коев. За плевенчани единственият, който се представи на ниво, беше Веселин Георгиев, реализирал 18 точки.

Отборът на Балкан продължи добрата серия при гостуванията си, като победи и в Ямбол с резултат 97:86. Играчите на Александър Тодоров удържаха първоначалния натиск на домакините и още във втората четвърт поеха контрола над играта и наложиха стила си, с което до голяма степен предрешиха крайния изход на срещата. Много силен мач за победителите изиграха Иван Лилов и Павел Маринов, които реализираха съответно 25 и 21 точки. С голям принос за успеха беше и Мартин Маринов, който се включи като шести човек и за 25 игрови минути успя да запише в актива си 24 точки, 2 борби, 2 асистенции и 2 отнети топки. За домакините от Ямбол най-резултатен с 25 точки беше Карон Джонсън, а с 18 точки и 8 борби завърши Тони Бърнас.

Лукойл Академик остана непобеден и след първото за сезона дерби с шампиона Левски. В повторението на миналогодишния финал на първенството студентите не оставиха шанс на столичани, взимайки победата с 91:77. Играчите на Йовица Арсич използваха по най-добрия начин проблема на сините в подкошието, където след напускането на Милян Пупович на позиция 5 щабът на Левски можеше да използва само Ники Върбанов. В резултат на това домакините бяха повече от убедителни в борбата в подошието, овладявайки 43 борби срещу 17 на съперника. Най-полезен за победителите беше Чарлз Томас, който завърши мача с 23 точки, 8 борби и 5 асистенции, а Тери Смит, който не започна като титуляр, направи отлично включване, реализирайки 21. За отбора на Левски най-резултатни бяха Станимир Маринов и Павлин Иванов, които завършиха съответно с 21 и 20 точки.

Колаж: Графика ООД

Забележка: Класацията се изготвя на база на официалната статистика, използвана за срещите от НБЛ.