Лукойл отказа шампиона и продължава без грешка

Лукойл Академик постигна шестата си поредна победа от началото на сезона в НБЛ, надигравайки шампиона Левски с 91:77. В Правец двата тима изиграха мач на високо темпо, в който отбора на домакините бе начело през почти цялото време, а ключови за крайния изход се оказаха началните минути на последната част, в която сребърните медалисти от миналия сезон си гарантираха победата.

Мачът започна по-добре за гостите, които бързо поведоха с 4:5 след кошове на Ангелов и Маринов. Последва избухване от страна на Лукойл Академик - серия от 18-2, след която разликата скочи до 22:7, като “студентите” наложиха тотална доминация в подкошието на съперника. Станимир Маринов се разигра и след шест негови точки шампионите намалиха изоставането си до 25:16, а тройка на Павлин Иванов в последните секунди доближи Левски на шест точки - 25:19
Маринов продължи да бъде под пара и не позволи на съперника да увеличи разликата реализирайки две поредни тройки, а след 13 изиграни минути преднината на домакините бе 34:28. Лукойл отново поведе с двуцифрен аванс (40:30), но Левски отвърна със седем безответни точки за 40:37, а на почивката вицешампионите имаха преднина от 44:39.

Второто полувреме започна с тройка на гостите за 44:42, след която обаче Лукойл направи серия от 12-3 и отново дръпна с разлика – 56:45 след четири минути игра в тази част. Левски вдигна оборотите в защита и заигра агресивно, но остана в ролята на губещ след 30 минути, когато резултатът бе 64:57.

Лукойл стартира последната част със седем поредни точки – 71:57, преди Стоян Гюроски да върне своите в мача с две тройки за 71:63. Последва серия от 14-0 и 85:63, след което домакините не позволиха на съперника да се върне в мача и триумфираха с 91:77.

Чарлз Томас изигра поредния си силен мач за Лукойл Академик и завърши с 23 точки, 8 борби и 5 асистенции. Тери Смит добави 21 точки от пейката, а Крис Минков реализира 10 точки. Всички баскетболисти на тима от Правец, които влязоха в игра, успяха да вкарат поне по две точки. Станимир Маринов наниза 21 точки за Левски, докато Павлин Иванов се отчете с 20.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК – ЛЕВСКИ 91:77 (25:19, 19:20, 20:18, 27:20)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Морис Къри 8, Самуел Франсис 2, Крис Минков 10, Чарлз Томас 23, Бруно Шундов 9 (Тери Смит 21, Александър Груев 3, Тенчо Банев 5, Николай Грозев 5, Веселин Веселинов 5)

ЛЕВСКИ: Станимир Маринов 21, Павлин Иванов 20, Павел Иванов 6, Димитър Ангелов 3, Димитър Димитров 8 (Деян Карамфилов 2, Алекс Симеонов 6, Николай Върбанов 2, Стоян Гюроски 9)