Кавани и Ибра подчиниха Аякс (видео)

Пари Сен Жермен победи с 3:1 Аякс и запази първото си място в група "F" на Шампионската лига. Два гола на Единсон Кавани и един на Златан Ибрахимович донесоха победата на френския тим, който се нуждае поне от равенство при гостуването си на Аякс, за да финишира като победител в групата. За холандците се разписа Дейви Клаесен. Отборът на Франк де Бур е без шансове за класиране на осминафиналите, но ако не загуби домакинството си на АПОЕЛ (Никозия), ще продължи в Лига Европа.

Наставникът на парижани Лоран Блан заложи в атака на ударното трио Ибрахимович - Кавани - Лавеци, а зад тях действаха Матюиди, Пасторе и младият Адриен Рабио, за когото това бе дебют в Шампионската лига. Лукас Моура остана на резервната скамейка, а Маркиньос замести контузения капитан Тиаго Силва. Любопитно е да се отбележи, че Ибра се изправи срещу тима, от който тръгна за големия футбол и срещу който вече се беше разписвал в турнира, но с екипа на Милан.

В състава на Аякс отсъстваше наказаният централен защитник Жоел Велтман, но въпреки това Франк де Бур не се довери на опитния Никлас Мойсандер, а на младите Майк ван дер Хпрн и Стефано Денсвил. На върха на атаката за холандците започна Аркадиуш Милик, а по крилата нападаха Ласе Шьоне и Рикардо Кишна.

Началото на двубоя беше по-скоро спокойно, като никой от съперниците не успяваше да създаде чисто голово положение. Постепенно домакините вдигнаха оборотите и хубав пробив на Есекиел Лавеци можеше да завърши с гол, но стражът на Аякс Йеспер Силесен се намеси хладнокръвно. В 33-ата минута при идентична ситуация Лавеци поднесе топката на крака на Кавани, който отблизо откри резултата.

След гола парижани заиграха по-разкрепостепено и осъществиха още няколко красиви комбинации, но без да застрашат Клаесен. Гостите също се опитваха да действат на висока скорост и с много пасове, но често грешаха в средата на терена.

През второто полувреме ситуацията на терена не се промени. Футболистите на Аякс не се възползваха от поредица от статични положения в половината на ПСЖ. В 59-ата минута Рабио опита да изненада Силесен, но изстрелът му бе твърде слаб.

В 67-ата минута гостите изравниха. Перфектно центриране на Ник Виергевер достигна до Дейви Клаесен, който с много точен удар с глава направи безпомощен Салваторе Сиригу.

ПСЖ веднага притисна гостите и десетина минути преди последния съдийски сигнал Ибрахимович върна аванса на френския тим. Шведът овладя великолепен пас на Хавиер Пасторе и с прецизен удар разстреля Силесен.

Интригата приключи в 83-ата минута, когато Кавани пресече пас на Ники Цимлинг, преодоля Силесен и с втория си гол в мача зарадва публиката на "Парк де Пренс".

ПСЖ - АЯКС 3:1 (1:0)
1:0 Кавани (33)
1:1 Клаесен (67)
2:1 Ибрахимович (79)
3:1 Кавани (83)