Нощта на Меси! Лео вече е едноличен рекордьор - Барса вкара 5 (видео+галерия)

Отборът на Барселона смаза с 5:1 гостуващия Севиля в среща от 12-ия кръг на Ла Лига, играна пред 78 283 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси заби хеттрик (21, 72 и 78) и задмина големия рекорд на Телмо Сара за най-много попадения в историята на Примера дивисион. "Десетката" вече има 253 гола в 289 мача, което е с две повече от попаденията на стрелеца от миналото. Любопитното е, че още във вторник аржентинецът може да добави ново велико върхово постижение в сметката си. Ако вкара гол на АПОЕЛ в Шампионската лига, ще задмине головия рекорд на Раул. Другите два гола днес вкараха Неймар (49) и Иван Ракитич (65). Жорди Алба пък си отбеляза автогол.

Барселона - Севиля - 5:1 Луис Енрике пусна атомното си нападение: Луис Суарес, Лионел Меси и Неймар. Централната двойка в защита беше оформена от Жерард Пике и Жереми Матийо. Ветеранът Чави Ернандес отново получи титулярно място. Унай Емери разчиташе на схема 4-2-3-1 и централен нападател Карлос Бака. Преотстъпеният от каталунския тим Денис Суарес действаше като плеймейкър.

"Лос кулес" очаквано осъществиха териториално надмощие още в първите минути, докато андалуският тим покриваше пространствата в защита и чакаше на контранападение. В седмата минута Даниел Карисо покоси Меси на границата на наказателното поле, но това остана незабелязано от съдията Клос Гомес. В следващата минута "синьо-червените" развиха добра колективна акция, топката стигна до Меси, а той предпочете шут вместо пас към Алба.

Барселона - Севиля В 11-ата Луис Суарес се отскубна от отбраната, но беше изпреварен от Бето. Уругваецът започна мача с няколко атрактивни отигравания за радост на публиката, но после се позагуби. В 13-ата Алба отново изостри нападението, намери Суарес, той продължи към Неймар, но шутът на бразилеца беше спрян.

Барселона - Севиля В 21-ата Лео Меси завъртя прецизно топката от 19-метров фаул и я вкара в ъгъла, пазен от стената. Това беше попадение номер 251 (в мач 289) за Ла Пулга в Примера, което го изравни на върха на вечната реализаторска листа в Испания, където е още Телмо Сара. В 26-ата Даниел Алвеш центрира опасно отдясно, но не се стигна до удар. Вместо това гостите от "Рамон Санчес Писхуан" изградиха контра, при която Матийо се намеси в краката на Карлос Бака.

Барселона - Севиля В 33-ата минута Алба изчисти в близост до собствената врата. Стотина секунди по-късно и Меси се върна да отнеме на дъгата. Опитите на севилци за натиск и дълбока преса не дадоха голов резултат, като дори липсваше удар към Клаудио Браво. В 45-ата Меси, действащ като организатор на играта, хвърли дълъг пас към набралия скорост Алба, но левият защитник не нанесе достатъчно опасен удар. При следващата възможност Неймар получи топката на десет метра фронтално от голлинията, а изстрелът му беше слаб и португалският страж се справи.

Барселона - Севиля - 5:1 По-малко от две минути след началото на второто полувреме резултатът беше изравнен. Виктор Перес - Витоло последователно подмина с топка Алвеш и Пике, след което центрира в малкото наказателно поле, а там Жорди Алба имаше нещастието топката да се удари в крака му и да влезе в мрежата. Много бързо каталунците успяха да си върнат аванса. Чави Ернандес центрира от фаул, а Неймар се разписа с глава при сериозни съмнения за нарушение срещу Николас Пареха. Това беше 11-и гол за Ней в Ла Лига.

Барселона - Севиля - 5:1 В 59-ата Витоло намери позиция за стрелба в наказателното поле, но топката се удари в Пике. В 61-ата минута Унай Емери направи двойна смяна, пускайки Кевин Гамейро и рожбата на Ла Масиа Жерард Деулофеу, посрещнат с аплодисменти от "Камп Ноу". Овации получи и напусналият Денис Суарес. В 65-ата домакините отбелязаха трето попадение. Луис Саурес спокойно изчака нахлуването на Ракитич и сложи топката на главата на хърватина. Номер "4" не изрази радост след гола в знак на почит към бившия си отбор.

Барселона - Севиля - 5:1 В 72-ата вечерта за Меси се превърна в незабравима. Лео стана едноличен водач при голмайсторите в цялата история на Примера, задминавайки митичния Телмо Сара. Аржентинецът получи пас на Неймар и с шпагат отблизо мушна своя гол номер 252. Шест минути по-късно Бълхата оформи хеттрик след страхотен гол за 5:1. Лео марково стреля ниско към далечната греда и не остави шансове на Бето с шут от 19 метра. До края аржентинецът можеше да покачи още сметката си. Гостите от Южна Испания очаквано свалиха гарда с оглед големия брой допуснати голове.

Барселона е на две точки от лидера Реал Мадрид. Севилци поизостанаха от челниците след три срещи без победа и вече са пети.