Федерер и Вавринка дадоха преднина на Швейцария (видео)

Двамата най-силни швейцарски тенисисти в момента Роджър Федерер и Стан Вавринка дадоха преднина от 2-1 победи на своя отбор срещу състава на Франция на финала на турнира за "Купа Дейвис", който се провежда на стадион "Пиер Мороа" в Лил. Партнирайки си за мача на двойки, Федерер и Вавринка надвиха с категоричното 6:3, 7:5, 6:4 тандема на домакините Ришар Гаске/Жулиен Бенето. Двубоят продължи 2 часа и 12 минути и бе наблюдаван от над 27 000 зрители. Победата на двойки означава, че тимът на капитана Северин Люти се нуждае от един успех в срещите на сингъл утре, за да завоюва първата в историята си титла от неофициалното световно отборно първенство по тенис за мъже.

Припомняме, че в първите два мача по единично в петък първо Вавринка се наложи в четири сета срещу Жо-Вилфред Цонга, а след това Гаел Монфис изравни за домакините след убедителна победа с 3:0 сета срещу Федерер. И докато швейцарците са устремени към своя първи трофей в "Купа Дейвис", то съставът на Франция се бори за десетата си купа от престижната надпревара.

Федерер и Вавринка започнаха концентрирано мача и реализираха един важен пробив в началния сет за 4:2. В тази част французите така и не стигнаха до брейкпойнт. Във втория сет битката бе много по-динамична. Представителите на домакините, които са водени от капитана Арно Клеман, имаха точки за пробив в почти всички сервис-геймове на опонентите си, но така и не се възползваха от многото шансове. И в този сет един пробив се оказа достатъчен на швейцарската двойка, за да направи преднината си в частите още по-убедителна. При 5:5 Бенето и Гаске се пропукаха и до края на сета не намериха начин да обърнат развоя в своя полза. В третата част френското дуо показа характер и спаси два брейкпойнта в оспорвания трети гейм. Няколко минути по-късно обаче Федерер и Вавринка все пак стигнаха до пробив за 3:2, след което бяха безмилостни при сервисите си. В деветия гейм на този сет първите ракети на Швейцария имаха мачбол, но Гаске и Бенето се измъкнаха и удържаха подаването си. Краят на мача дойде при 6:4 в третата част след сервис-гейм на нула на носителя на 17 титли от Големия шлем Роджър Федерер. Победата приближава световния номер 2 още по-близо до един от малкото липсващи трофеи в бляскавата му кариера.

Според предварителните заявки за неделя в първия мач на сингъл, който започва в 14,00 часа българско време, един срещу друг трябва да се изправят Цонга и Федерер. Веднага след тях е сблъсъкът между Монфис и Вавринка.