Три сребърни медала за българите на световното по самбо

Българските състезатели спечелиха три сребърни медала във втория ден на световното първенство по спортно и бойно самбо в Нарита (Япония). Световна вицешампионка стана Мария Оряшкова в категория до 80 кг при жените. На финала тя водеше през цялото време срещу представителката на домакините Шори Хамада, но 15 секунди преди края японката взе две точки и спечели мача. В бойното самбо Веселин Иванов в категория до 62 кг отстъпи на финала пред Игор Северин от Украйна. Той също водеше през целия двубой, но загуби 7 секунди преди края.

Сребърен медал завоюва и Мартин Маринков в категория над 100 кг бойно самбо, който на финала отстъпи по точки пред Кирил Сиделников от Русия. При жените Ваня Иванова в категория 64 кг загуби спора за третото място от Баттугс Туменод от Монголия с 1:2 точки и остана пета.

В първия кръг загуби претърпяха Борислав Янаков спортно самбо 57 кг, Мирослав Дебрелиев 100 кг спортно самбо, Магдалена Върбанова 52 кг и Румен Димитров 82 кг бойно самбо. Така равносметката на България до момента е седем медала - шест сребърни и един бронзов. Утре в последния ден ще стартират шестима българи - Калина Стефанова (56 кг), Борис Борисов (62 кг), Ивайло Иванов (82 кг), Иван Илиев (над 100 кг), Иво Славчев (68 кг бойно самбо) и Станой Табаков (90 кг бойно самбо). На шампионата участват над 600 състезатели от 82 държави.