Лавийени и Адамс са Атлет и Атлетка №1 в света за 2014 г.

Французинът Рено Лавийени и новозеландката Валери Адамс бяха обявени за Атлет и Атлетка №1 в света за 2014 г. Двамата получиха наградите си на специалната Гала вечер на Международната асоциация на атлетическите федерации (ИААФ) в Монако вчера. За първи път в историята победители и при двата пола са състезатели в секторни дисциплини. За първи път също така състезател при мъжете в овчарския скок печели признанието за Атлет №1 в света, при дамите първото място също за първи път е присъдено на атлетка в тласкането на гюле.

28-годишният Лавийени направи почти перфектна година. Още през февруари той подобри световния рекорд в овчарския скок, след като преодоля 6.16 м на турнира в Донецк. Французинът пропусна планетарния шампионат в зала в Сопот през март заради контузия, която получи на турнира в Украйна. Лавийени записа 21 победи от 22 състезания, в които участва през 2014 г. Той триумфира като победител в Диамантената лига, спечели европейската титла на открито в Цюрих и в края на сезона заслужи първото място на Континенталната купа.

"Този сезон не можеше да бъде по-добър. Това наистина е мечтан сезон за мен. Само мога да се наслаждавам на това и да благодаря на цялото атлетическо семейство", каза Лавийени.

"Мисля, че световният рекорд допринесе за наградата, но аз спечелих и други състезания. Не бях толкова добър, колкото Валери, загубих едно състезание, но 21 от 22 не е толкова зле в дисциплина, която е напълно непредсказуема", демонстрира чувство за хумор французинът.

30-годишната Адамс може да остана далеч от представянето си от предишни сезони, но олимпийската шампионка прибави в колекцията си девета титла от голям форум (2 олимпийски, 4 световни на открито и 3 световни в зала), след като защити успешно световното си злато в зала в Сопот и триумфира на Игрите на Британската общност в Глазгоу.

Новозеландката беше единствената жена в света, която спечели всичките седем турнира от Диамантената лига през 2014 г.

"Това е черешката на тортата за 2014 г. Беше година, в която имаше физически предизвикателства, но аз съм горда да съм тук за Нова Зеландия и Океания. Имаше много болка, но аз обичам това, което правя, обичам да се състезавам. Аз съм силна психически  и имам висок праг на болка, което го прави по-лесно", сподели новозеландката.

Снимка: Getty Images/Guliver