Монфис върна Франция в играта след бой над Федерер

Вече няма никакво съмнение, че битката на финала за "Купа Дейвис" ще бъде наистина голяма. След като по-рано днес Стан Вавринка даде преднина на Швейцария след победа в четири сета срещу Жо-Вилфред Цонга, сега Франция отговори на удара и то как… Втората ракета на "петлите" Гаел Монфис надделя категорично с 6:1, 6:4, 6:3 срещу носителя на рекордните 17 титли от Големия шлем Роджър Федерер след час и 46 минути игра. Сблъсъкът се състоя пред рекордните за тенис мач над 27 000 зрители на стадион "Пиер Мороа" в Лил. И докато представителят на домакините демонстрира невероятен хъс и агресивна игра, то 33-годишният Федерер определено бе далеч от познатото ниво. Швейцарецът очевидно все още не е напълно възстановен от проблемите в гърба и това ще даде повод за размисъл на капитана на състава на Швейцария Северин Люти за оставащите срещи.

Още в самото начало на двубоя Монфис даде да се разбере, че е излязъл за победа и няма да се примири с по-малко от това. 28-годишният французин, който е 19-и в света в момента, реализира пробив за 3:1, след което отрази два брейкпойнта в следващия гейм. Федерер изпитваше трудности при подаванията си, както и в движението си по корта и това доведе до нов пробив в актива на съперника му - 5:1. Със сервис-гейм на нула Монфис спечели продължилия 31 минути първи сет с 6:1.

Втората част също се разви според плановете на френския представител. Той бе безпогрешен при подаванията си, а успя да осъществи и важен пробив в самото начало на сета за 2:1. Тази разлика се запази и отново със сервис-гейм на нула Монфис взе втората част. Подкрепян бурно от публиката, французинът летеше на своеобразната арена в "Пиер Мороа" и в третия сет. Федерер, номер 2 в световната ранглиста, сякаш тотално бе загубил надежда и мотивация. Именитият швейцарец изпусна подаването си за 2:3, след което се пропука и в деветия гейм, което на практика донесе победата на Монфис и Франция.

Какво показва статистиката от двубоя? Монфис завърши мача с 10 аса и 5 двойни грешки, докато при Федерер тези показатели бяха съответно 3 и 1. Французинът имаше голямо предимство при печелившите удари - 44 срещу 25. Непредизвиканите грешки на представителя на домакините бяха 18, а тези на Маестрото от Базел - 29.

Така при 1-1 победи в събота предстои битката на двойки. Капитанът на Франция Арно Клеман ще заложи на тандема Жулиен Бенето - Ришар Гаске. Имайки предвид загубата на Федерер тази вечер, Люти може да промени заявката си и да включи Вавринка в мача на двойки. Шампионът от тазгодишното Открито първенство на Австралия най-вероятно да си партнира с Марко Киудинели. Предварителните очаквания бяха Киудинели да играе заедно с Михаел Ламер, но по всичко личи, че това няма да се случи. Сблъсъкът на двойки е от 16,30 часа българско време.

Припомняме, че Швейцария преследва своята първа титла от неофициалното световно отборно първенство по тенис за мъже, докато французите се борят за десетия си трофей. "Петлите" имат 10 победи в досегашните 12 срещи между двата отбора.