Нефтохимик 2010 измъкна драматично 3:2 над КВК в Габрово

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) записа драматична 4-а победа в Суперлигата. Момчетата на треньора Петьо Драгиев успяха да надделеят много трудно като гости над КВК Габрово с 3:2 (23:25, 25:18, 25:14, 25:27, 17:15) в първи мач от 6-ия кръг, игран тази вечер пред едва около 250 зрители в зала "Орловец".

По този начин бургазлии се изкачиха на 3-то място във временното класиране с 11 точки след 4 победи и 2 загуби, но преди изиграването на останалите срещи от кръга утре. Въпреки загубата, КВК Габрово се "отлепи от дъното" и вече е на предпоследното 9-то място без победа до момента, но с две спечелени точки и мач по-малко. В следващия 7-ми кръг Нефтохимик 2010 са домакини на Миньор (Перник), а габровци са гости на силния тим на Добруджа 07 (Добрич). Срещите са съответно следващата събота (29 ноември) и петък (28 ноември) от 18,00 часа.

Първият гейм на срещата започна равностойно до 5:5, след което габровци поведоха с 8:5 след атака в аут на Костадин Николов от гостите последвана от блокада на Любомир Христов и ас на Костадин Бишуров. Последваха атака и блокада на Теодор Богданов и блок на разпределителя Иван Власев и 8:8. КВК Габрово веднага си върнаха преднината при 10:8. Разликата стана 14:11 след отличен блок на Бишуров. Въпреки тайм-аута за наставника на бургазлии Петьо Драгиев, последва ас на Иван Власев и 15:11. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:13 след технично пускане на Бишуров. Играта продължи точка за точка, след което преднината на домакините стана 20:16 след ас на разпределителя Николай Кичуков. Постепенно Нефтохимик стопи изоставането си до 21:22 след грешка от сервис на Власев от КВК Габрово и успешна контра на Костадин Николов. Независимо от прекъсването за треньора на габровци Любомир Герасимов, последва контра на Андрей Николов и 22:22. Все пак габровският тим стигна до геймбол при 24:22 след силна атака на Бишуров и аут на Андрей Николов от гостите. В крайна сметка КВК Габрово взе гейма в своя полза при 25:23 след блокада на Любомир Христов.

В началото на втората част Нефтохимик дръпнаха с 4:2 след атака на Пламен Драгиев и контра през центъра на Стоян Самунев. Играта отново продължи точка за точка до 8:6 след силна атака от втора линия на Костадин Николов. Разлика леко нарасна едва при 14:11 след контра блок-аут на Драгиев, което накара Любо Герасимов да вземе тайм-аут. Въпреки това, бургазлии запазиха преднината си до 16:13 след технично отиграване на Андрей Николов. Последваха блокада и две контри през центъра на Стоян Самунев и 19:13. Резултатът стана 22:14 след поредна успешна атака на Андрей Николов, след което Нефтохимик спокойно затвориха гейма при 25:18 след отлична блокада на Теодор Богданов и изравниха на 1:1.

И третият гейм тръгна по-добре за бургазлии, които поведоха с 4:2, което накара Любо Герасимов да вземе тайм-аут. Междувременно контузия получи либерото на Нефтохимик Христо Велков. На негово място заигра Андрей Николов, а като посрещач влезе Стоян Златев. Разликата нарасна до 8:3 след два последователни аса на Стоян Самунев. Преднината на Нефтохимик набъбна до 11:4 след успешни блокади на Пламен Драгиев и Теодор Богданов. Постепенно КВК Габрово стопиха изоставането си до 9:13 след няколко грешки на бургазлии, което накара Петьо Драгиев да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Нефтохимик си върнаха преднината - 16:9 след атака и блокада на Пламен Драгиев и блок на Костадин Николов. Последва ас на разпределителя Иван Станев и 17:9. Предимството на бургаският тим стана 19:10 след контра блок-аут от втора линия на Драгиев. В крайна сметка волейболистите на Нефтохимик спечелиха гейма с разгромното 25:14 след блок-аут на Драгиев.

Габровци започнаха добре в четвъртата част, като дръпнаха с 4:2 след атака на Стоян Вулджев и ас на Иван Власев. До първата техническа пауза преднината на КВК Габрово стана 8:5 след нова силна атака на Вулджев. Постепенно Нефтохимик успя да изравни при 9:9 след атака на Пламен Драгиев и технично пускане на Стоян Златев. Бургазлии дори поведоха при 12:10 след атаки на Златев. Резултатът стана 16:13 до второто техническо прекъсване след атака през центъра на Теодор Богданов. Последва ас на Богданов и 17:13. Домакините леко стопиха разликата до 20:18 след атака на Николай Леков и аут на Костадин Николов от гостите. Габровският тим съумя да спаси два мачбола и да изравни при 24:24 след грешка на Костадин Николов от бургазлии и отлична блокада на Леков. КВК Габрово спаси още един мачбол, за да вкара срещата в тайбрек след 27:25 след две успешни блокади на Леков и Костадин Бишуров.

Петият решителен гейм тръгна по-добре за волейболистите на Нефтохимик, които бързо поведоха с 3:0 след атака през центъра и блокада на Стоян Самунев и грешка на габровци. Въпреки тайм-аута за Любо Герасимов, разликата стана 5:1 след блок-аут на Костадин Николов. Размяната на полетата пък дойде при 8:5 за бургазлии след неразбирателство в габровския състав. Последваха грешка от сервис на Стоян Златев от гостите и отлична блокада на разпределителя Николай Кичуков и 8:7. Домакините дори стигнаха до равенство при 9:9 след контра на Стоян Вулджев. КВК Габрово даже дръпна при 11:10 след атака в аут на Костадин Николов от гостите. Последваха блок-аут на Самунев и контра на Златев и 12:11 за Нефтохимик. Двата тима се "захапаха" в резултата до 15:14 за габровци, след което последва спорна атака в аут на Стоян Вулджев, което изнерви домакините, които скочиха да оспорват. Това накара главния съдия на мача Костадин Йовчев да покаже червен картон на разпределителя на КВК Габрово Николай Кичуков, с което резултата стана 16:15 за Нефтохимик. Последва ас на Златев - 17:15 и 3:2 за момчетата на Петьо Драгиев. След края на срещата към игрището полетяха предмети от изнервената публика на домакините.

Най-полезен за бургазлии стана Костадин Николов с 22 точки (1 блок и 72% ефективност в атака) за победата. Стоян Самунев (6 блока!!!, 3 аса и 82% ефективност в атака), Пламен Драгиев (1 ас, 70% ефективност в атака, 69% позитивно и 19% перфектно посрещане) и Теодор Бодганов (6 блока!!!, 2 аса и 67% ефективност в атака) добавиха съответно 18, 17 и 16 точки за успеха. За тима на КВК Габрово Николай Леков реализира страхотните 28 точки (1 блок, 1 ас и 74% ефективност в атака), а Костадин Бишуров (2 блока, 76% ефективност в атака, 67% позитивно и 37% перфектно посрещане) и Стоян Вулджев (1 блок, 50% ефективност в атака, 56% позитивно и 20% перфектно посрещане) добавиха съответно 18 и 17 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

КВК ГАБРОВО - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (25:23, 18:25, 14:25, 27:25, 15:17)
КВК ГАБРОВО: Николай Кичуков 5, Николай Леков 28, Стоян Вулджев 17, Костадин Бишуров 18, Любомир Христов 8, Иван Власев 12 - Асен Дапев-либеро (Стефан Иванов 3, Димитър Божилов, Томислав Врачев)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев 2, Костадин Николов 22, Андрей Николов 7, Пламен Драгиев 17, Теодор Богданов 16, Стоян Самунев 18 - Христо Велков-либеро (Стоян Златев 11, Василий Петров)
Старши-треньор: Петьо Драгиев.

Статистика: Теодор Загоров (скаутмен на КВК Габрово)

СНИМКИ: sport-gabrovo.com