Валери Адамс настоява за доживотни наказания за допинг

Валери Адамс настоява за доживотни наказания за допинг

Световната и олимпийска шампионка в тласкането на гюле Валери Адамс смята, че атлетите, които използват забранени стимуланти трябва да бъдат изхвърляни от спорта доживот, дори и при първо провинение за допинг. 

"Веднъж измамник, винаги измамник - трябва да бъде наказван доживот", сподели 30-годишната новозеландка. 

В момента сериозно първо провинение за допинг се наказва с лишаване от състезателни права за две години, но санкцията ще се увеличи на 4 години през 2015-а.

Скорошни изследвания върху мишки установиха, че спортистите продължават да се възползват от действията на стероидите дори и след изтичане на наказанията. 
Адамс изрази мнението си относно допинга в Монако, където тази вечер ще бъдат обявени Атлет и Атлетка №1 в света за 2014 г. Тя е сред трите финалистки при дамите. 

Тазгодишните номинации на ИААФ за най-добри атлети предизвикаха разнородни реакции. В центъра на недоволството беше американският спринтьор Джъстин Гатлин, който през годините изтърпя две наказания за употреба на забранени стимуланти, а тази година завърши като №1 в света на 100 и 200 м. Включването му в списъка с десетимата номинирани при мъжете стана причина германският дискохвърляч Роберт Хартинг да поиска името му да бъде извадено от списъка с номинирани като протест срещу присъствието на провинили се за допинг атлети сред претендентите за отличието.

"Това беше сериозна позиция. Подкрепям го. Беше много силно от негова страна да направи това", коментира Адамс позицията на Хартинг.

Новозеландката спечели златния медал от Олимпийските игри в Лондон през 2012 г., след като беларуската й съперничка Надежда Остапчук беше наказана за употреба на стероида метенолон и олимпийската титла й беше отнета.

На Олимпиадата в Атина през 2004 г. Адамс се нареди девета и не получи още три допълнителни опита във финала, а след това се оказа, че победителката Ирина Коржаненко е използвала допинг. 

"Аз вероятно съм една от късметлийките, при които за допинга се разбира няколко дни по-късно, а не след две или или осем години, както става в повечето от случаите", каза още Адамс.

Снимка: Getty Images/Guliver

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти