Най-великите битки в тежка категория

Най-великите битки в тежка категория

Боят Владимир Кличко - Кубрат Пулев не спира да занимава България и дискусиите са разгорещени. Колкото повече време минава, толкова повече стават гледните точки, а една от тях е: Къде е този мач за титлата в тежка категория сред големите битки?

Отговорът - далеч. Нито като интрига, нито като завръзка и развръзка, нито като качество битката в Хамбург може да доближи най-титаничните сблъсъци за поясите в тежка категория.

Емоционално боят на Кубрат е пробив за българския фен на този спорт, защото е първи на наш сънародник за титлата в Меката на легендите - тежка категория.

Кубрат Пулев издържа 5 рунда! Владимир Кличко защити световната титла с нокаут 

За първи път българин се бие в галавечер, която е избрана за pay per view излъчване от HBO, който пък е боксовият канал на Америка и Европа. Това също е пробив.

Но за мача в Хамбург ще пишат още известно време вестниците, сайтовете и агенциите.

Докато за тези 10 (трудно подбрани, защото са много повече) велики мачове в тежка категория има книги, филми и легенди. Подборката е на ESPN, американската спортна медия, където боксът е широко застъпен.

1. Боят на века: Джо Фрейзър - Мохамед Али. 8 март 1971 г., Ню Йорк. Фрейзър печели в 15 рунда в "Медисън скуеър гардън" в битка, която носи първата загуба в кариерата на Али. Атмосферата е невероятна, като това е най-очакваният мач дотогава в боксовата история. Двамата печелят гарантира по 2,5 милиона долара, а срещата надминава всички очаквания. Фрейзър печели убедително, като и тримата рефери му дават предимство, въпреки че първите 3 рунда са за Али. Това е само първата част от трилогията, която продължава между двамата велики в бокса в следващите 4 години.

2. Бикът от Пампасите: Джак Демпси - Луис Анхел Фирпо. 14 септември 1923 г., Ню Йорк. Мачът е исторически - за първи път боксьор от Южна Америка се бие за световната титла в тежка категория. Аржентинецът Фирпо е наричан Бикът от Пампасите, а за да го видят в Ню Йорк се стичат 80 000 фенове. В първите секунди Фирпо сваля Демпси в нокдаун, а след това американецът поваля 7 пъти поред аржентинеца (като седи над него и го сваля веднага отново, още няма правило за оттегляне в ъгъла при нокдаун). Но Фирпо удря отново и то така, че изхвърля Демпси през въжетата на ринга! При падането той си удря главата в пишеща машина на първите редове, а чак 14 секунди по-късно се изправя и връща на ринга. Но съдията не обявява нокаут и Демпси поваля съперника окончателно рунд по-късно. И до днес се спори, че Бикът е трябвало да спечели.

3. Безкрайната битка: Джо Джанет - Сам Маквий. 17 април 1909 г., Париж. Само 2500 фенове се събират в парижкия цирк, за да видят срещата, считана от мнозина за най-великата в боксовата история. Тя продължава 49 рунда, като Джанет печели, а лицата на двамата са неузнаваеми в края на мача. Маквий поваля Джанет 21 пъти в първите 19 рунда, а съперникът му отвръща със 7 нокдауна. Но в течение на боя Джанет показва издръжливост, въпреки че е повален общо 27 пъти в нокдаун! Съперникът му не издържа и не успява да стане за 50-ия рунд.


4. Трилърът от Манила: Мохамед Али - Джо Фрейзър (бой номер 3). 1 октомври 1975 г., Манила, Филипините.
Третият сблъсък от класиката между двамата велики. В Манила Мохамед Али доминира в първите рундове, преди да бъде размазан в три ужасни части между петата и седмата, когато Фрейзър му нанася серия брутални удари в тялото. "Никога не съм бил по-близо до смъртта", признава Али по-късно. В десетия и единадесетия рундове Фрейзър разбива съперника, а от ъгъла на Мохамед Али обмислят отказване. "Господи, имай милост", произнася коментаторът на американската телевизия. Но с някакви сили свише шампионът се вдига и обръща мача, като в 13-ия рунд направо размазва Фрейзър, който е със затворено око и почти не може да вдигне гарда си. След 14-ия рунд съдията спира боя с технически нокаут, въпреки че Фрейзър крещи, че иска и може да продължи.


5. Роки от Филаделфия: Роки Марчиано - Джърси Джо Уолкът. 23 септември 1952 г., Филаделфия. Марчиано е претендентът, но мнозина залагат, че той ще детронира остаряващия шампион. Уолкът обаче провежда блестящ тактически бой и доминира във всички рундове, нанасяйки серия тежки удари на Роки. Той пък, любимец на местната публика, е известен с непримирим дух и издръжливост. И с тежкия си десен прав. В 13-ия рунд, 43 секунди преди края (в толкова рундове тогава е мачът за титлата), Роки нанася удар, с който поваля шампиона и всичко приключва. Няма съмнение кой щеше да спечели при съдийско решение след 13 рунда... Но Марчиано става легенда, а последните рундове на мачовете му се наричат Шампионски след този ден.


6. Тежката нощ на Джо Луис: Джо Луис - Били Кон. 18 юни 1941 г., Ню Йорк. В наши дни Били Кон е подценяван и влиянието му в бокса не е като това на Луис, Али, Фрейзър или Форман. Но на 19 години той вече бе победил трима действащи шампиони, което е уникално постижение. В тази нощ Кон прави страхотен мач и нанася серия тежки удари на великия Луис. В 10-ия рунд е толкова свеж, че намига на шампиона: "Джоузеф, май имаш тежка вечер". Но в 13-ия рунд идва моментът на Джо. "Знаех си, че когато пусне дългия си ляв прав, се оголва", казва по-късно шампионът. И използва момента - красива серия удари и нокаут.

7. Нощта на големия шок: Джеймс "Бъстър" Дъглас - Майк Тайсън. 11 февруари 1990 г., Токио. Мачът е определян като пореден по пътя на Тайсън като безспорен шампион в тежката категория. Дъглас е аутсайдер при 1:42 коефициент, а 23 дни преди сблъсъка със Звяра преживява новината за смъртта на майка си. Дори се обмисля отлагане, но мачът все пак се провежда по план. Първите 8 рунда са пълен шок, като аутсайдерът доминира, успява и да нанесе тежка аркада на Тайсън. В неговия ъгъл не са подготвени и настават скандали, защото всички мислят, че мачът ще е лесен. В осмия рунд Железния Майк нанася страхотен удар на Дъглас и го сваля в нокдаун, от който "се събуждаш в болницата", както коментира Шугар Рей Леонард, който помага в тв излъчването. Но Дъглас оцелява, а в 10-ия рунд нокаутира шампиона. Това е вероятно най-голямата сензация в бокса.


8. Наследниците на Али. Лари Холмс - Кен Нортън. 9 юни 1978 г., Лас Вегас. Човекът, който отнема титлата от Али всъщност е Леон Спинкс, но поясите са му взети административно, след като отказва да се бие с двамата заслужили това право претенденти. И те се изправят един срещу друг не само за титлата, но и за това кой да е наследник на великия Али. Това е един от боевете в тежка категория, след който съдиите са толкова раздвоени в решението си, че който и да победи няма да е грешка. Резултатите от ударите са съвсем близки, а в последния 15-и рунд зрелището е невероятно. Двамата разменят тежки удари без да се пазят, опитвайки да свалят съперника в нокаут. Не става, а решението е за Холмс.

9. Най-накрая! Ивендър Холифийлд - Майк Тайсън (бой номер едно). 9 ноември 1996 г., Гардън Парадайс, Невада. В тази вечер Ивендър Холифийлд докосва величие, като става първият боксьор след Мохамед Али, печелил шампионската титла в тежка категория 3 пъти. Той е претендент, както и аутсайдер на букмейкърите. Боят е наречен "Най-накрая" от световната преса, която го чака от години между двамата. Срещата върви равностойно, докато в 6-ия рунд Тайсън получава тежка аркада от удар с глава на Ивендър, който съдиите считат за неволен. Шампионът е разклатен, а в осмия рунд при замахване с голяма сила Тайсън не улучва Холифийлд, който успява да избегне удара, но двамата си сблъскват главите. Тайсън крещи от болка, защото това е удареното по-рано място и кръвта трудно е спряна. Холифийлд нанася серия тежки удари и в 11-ия рунд мачът е спрян. Ивендър е шампион.


10. Дано фюрерът е доволен. Макс Шмелинг - Джо Луис. 19 юни 1936 г., Ню Йорк.
Германецът Шмелинг се появява на стадиона на "Ню Йорк Янкис" със свастика на халата си, както повелява фюрерът. Никой не му дава шанс срещу Луис, който дори не приема на сериозно боя. Но още в първите рундове се вижда кой е по-мотивиран и подготвен психически, като Шмелинг води убедително в съдийските таблици. В 12-ия рунд германецът нанася серия тежки удари, завършили със зрелищно кроше в брадата на шампиона, който пада и е в нокаут. Сензация! "Дано фюрерът ви е доволен", горчиво констатира "Ню Йорк Таймс", като пише, че тълпите, които се изнасят от стадиона са плакали заради загубата на своя любимец. Луис не е нокаутиран от нито един друг боксьор в златните му години, чак до Роки Марчиано през 1951-ва.

Кубрат Пулев издържа 5 рунда! Владимир Кличко защити световната титла с нокаут 

Къде е боят Кличко - Пулев сред тези битки? Далеч от тях като значимост, но пък емоционално за България значеше много. За първи път сънародник се би за титлата в тежка категория, за първи път го направи и пред аудиторията на HBO.


А най-касовият мач в историята се очаква да бъде не в тежка категория. Догодина може да гледаме Мейуедър - Пакиао, който би донесъл около 1 милиард долара от pay per view и спонсори.

Това са и някои от най-гледаните събития в спорта за последните 120 години.

А кои са най-касовите?

Ето ви десетка на десетте боксови мача (не само в тежка категория), донесли най-големи приходи от pay per view - платената система на HBO:

1. Флойд Мейуедър - Саул Алварес - 150 милиона долара, 2013 г.

2. Оскар де ла Оя - Флойд Мейуедър - 136 млн. долара, 2007 г.

3. Ленъкс Луис - Майк Тайсън - 112 млн. долара, 2002 г.

4. Майк Тайсън - Ивендър Холифийлд - 100,2 млн. долара, 1997 г.

5. Майк Тайсън - Питър Макнийли - 96 млн. долара, 1995 г.

6. Флойд Мейуедър - Мигел Кото - 94 млн. дорапа, 2012 г.

7. Ивендър Холифийлд - Джордж Формън - 80 млн. долара, 1991 г.

8. Майк Тайсън - Ивендър Холифийлд - 77,9 млн. долара, 1996 г.

9. Мани Пакиао - Шейн Моузли - 75 млн. долара, 2011 г.

10. Феликс Тринидад - Оскар де ла Оя - 64 млн. долара, 1999 г.

webcafe.bg
Последвайте каналите ни в:

Още от Бойни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти