Силен Матей Казийски със 17 точки, БГ Тренто на 1/8-финал за Купата на CEV

Българската волейболна звезда Матей Казийски и италианският Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) се класираха за 1/8-финалите във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев надиграха чисто у дома сръбския Войводина НС Семе (Нови Сад) с 3:0 (25:23, 31:29, 25:20) в мач-реванш от 1/16-финалите на турнира, игран късно снощи пред около 2000 зрители в зала "Пала Тренто". Срещата ще се запомни и с това, че беше под №100 за италианският клуб в европейските клубни турнири.

По този начин след две победи трентинци се класираха за 1/8-финалите, където ще срещнат израелския Макаби (Тел Авив), който пък отстрани босненския Младост (Бръчко) след два трудни успеха с по 3:2 гейма. В първата среща между 2-ри и 4-ти декември Казийски и компания са домакини, а реваншът в Израел е между 16-ти и 18-ти декември.

Първият гейм тръгна напълно равностойно и първата техническа пауза дойде при минимална преднина за Войводина - 8:7 след атака на Милан Катич. Разликата леко нарасна до 11:9 след атака на Дражен Лубурич, но Тренто веднага изравни при 11:11 чрез Матей Казийски. Постепенно трентинци дръпнаха с 14:13 и 18:15 благодарение на словашкия диагонал Мартин Немец, но след това допуснаха равенство при 19:19 след нови силни изяви на Лубурич от гостите. Сръбският тим, даже, поведе отново при 23:21 след грешка от сервис на полския разпределител на домакините Лукаш Жигадло, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Това даде ефект и след 4 силни сервиса на Казийски и няколко успешни атаки на капитана Емануеле Бирарели Тренто измъкна гейма след 25:23 в своя полза.

Втората част започна по-добре за волейболистите на Тренто, които бързо поведоха с 3:1 и 9:6 благодарение на няколко грешки на съперника им. Разликата стана 11:7 след ас на Матей Казийски, но гостите от Нови Сад веднага намалиха до 12:11 след няколко грешки в посрещането на Тренто. Момчетата на Радо Стойчев успяха да си върнат преднината при 16:13 след силна атака и ас на Мартин Немец. Трентинци запазиха предимството си до 18:15 и даже го увеличиха до 21:17 след поредна отлична изява на Казийски. Разликата бе чудесна за затваряне на гейма, но не така мислеха от Войводина, които успяха да изравнят при 22:22 след отлична игра на блокада на Чедомир Станкович. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка, за да се стигне до 28:27 за италианците след ас на Казийски. Сръбският тим спаси този геймбол, но в крайна сметка Тренто се добра до крайното 31:29 след страхотна блокада на аржентинския център и национал Себастиан Соле. Така на практика трентинци се класираха за следващата фаза на турнира.

За началото на третия гейм Радо Стойчев пусна в игра младия разпределител Симоне Джанели на мястото на Лукаш Жигадло и Матео Бургщалер вместо Емануеле Бирарели. Самата част стартира равностойно, след което Тренто дръпна с 10:8 след блокада на Мартин Немец. Преднината на трентинци стана 13:9 след ас на Филипо Ланца. Гостите от Войводина се опитаха да се върнат в гейма, но не успяха и разликата се запази до 16:12. Резултатът стана 20:15 след нова успешна атака на Немец, след което Тренто спокойно спечели гейма с 25:20, а с това и мача с 3:0.

Матей Казийски изигра силен мач за Тренто и стана втори по резултатност със 17 точки (5 аса!!!, 1 блок, 41% ефективност в атака, 38% позитивно и 25% перфектно посрещане) за успеха. Най-полезен за италианския тим пък бе Мартин Немец с 18 точки (1 блок, 1 ас и 62% ефективност в атака) за победата. За гостите от Войводина Дражен Лубурич реализира 17 точки.

ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) - ВОЙВОДИНА НС СЕМЕ (НОВИ САД, СЪРБИЯ) 3:0 (25:23, 31:29, 25:20)
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло, Мартин Немец 18, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 17, Филипо Ланца 12, Себастиан Соле 8, Емануеле Бирарели 5 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици, Симоне Джанели 1, Матео Бургщалер 3)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ВОЙВОДИНА: Игор Йованович 1, Дражен Лубурич 17, Михайло Станкович 12, Милан Катич 9, Стеван Шимич 6, Чедомир Станкович 4 - Никола Пекович-либеро (Миодраг Милутинов, Велко Петкович 1, Давид Мехич, Бошко Бойчич 1)
Старши-треньор: Страхиня Кожич.