Петкович наказа Мугуруса и е първата финалистка в София (галерия)

Поставената под номер 4 в основната схема Андреа Петкович (Германия) е първата финалистка на тазгодишния Турнир на шампионките в зала „Арена Армеец” в София. Това стана ясно, след като представителката на Германия се справи на 1/2-финала с 6:1, 6:4 с Гарбине Мугуруса (Испания). Така в битка за трофея в неделя Петкович ще мери сили с победителката от сблъсъка между Флавия Пенета (Италия) и Карла Суарес Наваро (Испания), който е тази вечер от 19,00 часа.
Петкович наказа Мугуруса и е първата финалистка в София
Първият сет се разви под пълната доминация на 27-годишната Петкович. Тя печелеше без трудности подаванията си, докато съперничката й бе неузнавама в тази откриваща част. Мугуруса взе само един от сервис-геймовете си за 1:1, след което в играта й настъпи тотален срив. В четвъртия гейм испанката имаше преднина от 40:15 при собствен начален удар, но след две поредни двойни грешки даде точка за пробив на опонентката си и секудни по-късно се пропука за 1:3. Въпреки моментните си проблясъци от форхенд Мугуруса трудно намираше ритъма си, а и сервисът я предаде в този сет. При 4:1 Петкович се възползва от поредния неубедителен сервис-гейм на противничката си и след още две поредни двойни грешки на Мугуруса вторият пробив в актива на германката – този път на нула, бе факт. Краят на първия сет дойде след само 24 минути игра, когато 17-ата в света германка взе спечели проблеми подаването си за 6:1.
Втората част започна интригуващо с размяна на пробиви. Мугуруса поведе с 2:0, но в третия гейм Петкович отвърна на удара и на свой ред реализира пробив. Малко след това 1/2-финалистката от тазгодишния „Ролан Гарос” изравни резултата с бърз сервис-гейм за 2:2. Обратът на Петкович продължи и тя спечели трети пореден гейм след нов пробив за 3:2, като блесна с великопелен уинър от ретур. Серията й не спря до тук и тя бе безмилостна при подаването си в шестия гейм, което бе спечелено на нула и с ас при последната точка – 4:2. Мугуруса, 23-а в света, загуби на нула подаването си за 2:5, като отново проблеми със сервиса бяха в основата на допуснатия пробив. Сервирайки за победата, Петкович прояви колебание и се пропука в осмия гейм. Водейки с 5:3, германката стигна до 2 мачбола при сервис на съперничката си, но 21-годишната испанка се измъкна и намали изоставането си на 4:5. В десетия гейм германката трябваше да отразява още една точка за пробив, но се справи със задачата и при свой сервис стигна до крайния успех след час и 11 минути игра.

Това бе втори двубой между двете тенисистки и втори успех за Петкович. При предишния им мач в Люксембург през 2012 година германката постига победа с 4:6, 6:2, 6:1.
В днешната среща германката се отчете с 2 аса и нито една двойна грешки. При 7-ата в схемата Мугуруса пък двойните грешки бяха 6, а директната точка от сервиса само една.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА МЕЖДУ ПЕТКОВИЧ И МУГУРУСА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Снимки: Емона Цончева, Sportal.bg