Обзор на III кръг на НБЛ

Третият кръг на Националната баскетболна лига премина без особени изненади, като два от отборите взеха домакински победи, а другите два се наложиха като гости. В Правец Лукойл Академик подчини Рилски спортист със 105:91 в един много инересен мач, а Левски взе безпроблемно домакинството си срещу Ямбол с 90:76. Балкан победи Берое като гост със 79:68, като по този начин зелените нанесоха първото поражение на старозагорци за сезона. Черно море Порт Варна пък не срещна никакви трудности при визитата си на Черноморец в Бургас, записвайки убедителен успех със 109:67.

След загубата от Лукойл Академик в миналия кръг отборът на Балкан имаше трудно гостуване на непобедения до момента Берое в Стара Загора. Момчетата на Александър Тодоров започнаха мача по най-добрия начин и още след първите 10 минути натрупаха солиден аванс от 13 точки, като след това не позволиха на съперника да се доближи в резултата, за да се стигне до крайното 79:68 в тяхна полза. Иван Лилов отново беше истински лидер за отбора си, отбелязвайки 19 точки, а Вукота Павич се отчете с 9 точки и 14 борби. За Берое на високо ниво се престави Диуейн Джаксън, който отбеляза 29 точки и овладя 13 топки под двата коша.

Черно море Порт Варна разгроми Черноморец като гост със 109:67 и записа втори успех за настоящия сезон. Моряците подходиха много сериозно и отговорно към мача, в резултат на което тотално наложиха своя стил на игра и преднината им прогресираше с всяка изиграна минута, за да стигне в един момент до цели 48 точки! Това позволи на треньора Денислав Коцев да даде игрово време на всички играчи, записани в ростера за този мач, като цели седем от неговите момчета завършиха срещата с двуцифрен точков актив. Най-полезни за победителите бяха Александър Андреевич, който записа на сметката си 9 точки и 11 борби, и Станислав Цонков, който отбеляза 14 точки. Пламен Алексиев пък допринесе за успеха с 12 точки и 4 асистенции. За бургазлии единственият, който се представи на ниво, беше Димитър Рошманов, реализирал 19 точки.

Лукойл Академик победи Рилски спортист със 105:91 и с три победи от три изиграни срещи студентите останаха единственият непобеден отбор в лигата. Двата тима изиграха много зрелищен и резултатен двубой, в който играта в нападение беше водеща и за двата отбора, а водачеството в резултата се смени цели 28 пъти. При почти изравнените статистически показатели на двата отбора, решаващ за успеха на вицешампионите беше процентът на успеваемост при стрелбата отблизо и от далечно разтояние, където те регистрираха добри показатели – 10/25 за 3 точки и 29/42 за 2 точки. Те имаха преимущество също и при точките, дошли от пейката, където те отбелязаха 28 срещу 11 на съперника. Отличен мач за победителите изигра Чарлс Томас, който реализира 25 точки, а с по 15 допринесоха Тери Смит и младокът Крис Минков. За Рилски спортист с 28 точки завърши Върнан Тейлър, а Златин Георгиев изигра един от най-силните си мачове в последно време, записвайки 14 точки, 7 борби, 4 асистенции и 1 отнета топка за 30-те минути на терена.

В последния изигран мач за третия кръг на Националната баскетболна лига Левски постигна лесен домакински успех срещу Ямбол с 90:76 и по този начин сините сложиха край на серията си от три поредни загуби – две в Адриатическата лига и една в родното първенство. Момчетата на Константин Папазов контролираха играта напълно и не позволиха на съперника да поведе в резултата нито един път през целия мач. В пореден мач като лидер за победителите се изяви Павел Иванов, който се появи в игра като шести човек и за скромните 19 игрови минути успя да запише 17 точки, 4 борби и 1 асистенция. С 15 точки, 3 борби и 6 асистенции пък блесна Алекс Симеонов. Въпреки загубата, за ямболии Тони Бърнас в пореден мач доказа класата си, записвайки фантастичен коефициент на полезно действие от 40 пункта. Хърватинът завърши срещата с 21 точки, 11 борби, 4 асистенции и 6 отнети топки.