Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Найджъл Ламб триумфира в Red Bull Air Race World Championship

Британецът Найджъл Ламб спечели Red Bull Air Race World Championship, побеждавайки местния герой Ханес Арх, Австрия и британеца Пол Бонхом във финалното състезание за сезона. Драматичната битка се състоя миналата неделя в Спилберг, Австрия пред изцяло разпродадените 35 000 зрителски места.

Французинът Никола Иваноф спечели състезанието в слънчевите австрийски Алп - негова втора победа този сезон, но 9-те точки, които Ламб завоюва с второто си място, бяха достатъчни да устиска на мощната атака от местния фаворит Арх. Австриецът остана четвърти и така британецът запази първото си място с общ сбор от 62 точки от осемте състезания в Световния шампионат, който бе и най-вълнуващият в историята на високоскоростния спорт.

Арх, който можеше да спечели световната титла с победа във финала, завърши сезона на девет точки след Ламб и зае второто място в генералното класиране за трета поредна година в най-бързата моторспортна серия в света. През 2009 и 2010 г. той завърши втори след друг британец – Пол Бонхом.

"Невероятно е", заяви Ламб, който започна похода си към титлата от много задно място, спечелвайки третото състезание в Малайзия, след което завърши пет поредни пъти на второ място, изпреварвайки по този начин Арх и Бонхом в генералното класиране. В Австрия Ламб наблюдаваше нервно как Арх доминира и в трите тренировъчни сесии преди състезанието през уикенда, но след това смачка всички с невероятната си бързина в клалификацията над пистата Red Bull Ring, заобиколена от покрити със сняг планински върхове.

"Чувствам се голям късметлия, защото не мислех, че времето ми е достатъчно дори за качване на подиума. Чувството е неописуемо. Страхотен ден. Не мога да опиша как се чувствам", заяви шампионът Найджъл Ламб.

Резултати: 1. Никола Иваноф (Фр), 2. Найджъл Ламб (Вбр), 3. Мартин Сонка (Чех), 4. Ханес Арх (Авс), 5. Пол Бонъм (Вбр), 6. Майкъл Джулиан (САЩ), 7. Кърби Чамблис (САЩ), 8. Пит Маклауд (Кан), 9. Йошихиде Мироя (Яп), 10. Мат Хол (Авст), 11. Матиас Долдерер (Гер), 12. Петер Бесеньйе (Ун)

Световен шампионат (крайно класиране): 1. Найджъл Ламб (Вбр) 62 точки, 2. Ханес Арх (Авс) 53, 3. Пол Бонъм (Вбр) 51, 4. Никола Иваноф (Фр) 42, 5. Пит Маклауд (Кан) 38, 6. Мат Хол (Авст) 33, 7. Матиас Долдерер (Гер) 21, 8. Мартин Сонка (Чех) 18, 9. Йошихиде Мироя (Яп) 10, 10. Кърби Чамблис (САЩ) 7, 11. Петер Бесеньйе (Ун) 6, 12. Майкъл Джулиан (USA) 3