Лукойл Академик взе дербито срещу Рилецо

Вицешампионите от Лукойл Академик спечелиха дербито на III кръг в Националната Баскетболна Лига, след като се наложиха при домакинството си на Рилски спортист (Самоков) със 105:91 в мач, който се игра в Спортния комплекс в Правец.

Най-резултатен за „студентите” беше Чарлс Томас с 25 точки, Тери Смит и Крис Минков добавиха по 15 точки, а Тенчо Банев и Самюел Франсис приключиха съответно с по 12 и 11 точки.

Върнън Тейлър беше над всички в селекцията на самоковци – 28 точки, Златин Георгиев вкара 16 точки, а Йордан Бозов и Антъни Гуджино записаха на сметките си съответно по 13 и 12 точки.

Двубоят започна с размяна на надмощие, като нито един от двата отбора не успяваше да се откъсне напред с повече от 2-3 точки. Все пак, в средата на частта, домакините поведоха с шест точки, но до края Георгиев и Тейлър вънаха Рилецо близо до съперника – 23:25.

През вторите десет минути ситуацията на терена не се промени особено, като в самия край на полувремето Тейлър завърши контраатака на тима си с красива забивка, с което оформи равенството на почивката – 50:50.

Рилски спортист успя да поведе в началото на второто полувреме след точни стрелби на Гуджино и Георгиев, но след това възпитниците на Росен Барчовски предадоха инициативата в ръцете на Лукойл, което се оказа решаващо.

„Студентите” бързо дръпнаха с девет точки – 80:71 след 30 минути игра, а в заключителната четвърт самоковци бяха безсилни и така и не успяха да намерят верния път към обрата. От своя страна, домакините от Правец използваха всеки шанс да реализират и логично преднината на Лукойл Академик достигна 14 точки, за крайното 105:91.

Лукойл Академик – Рилски спортист 105:91 (25:23; 25:27; 30:21; 25:20)

Лукойл Академик: Къри 10 точки, Смит 15, Минков 15, Банев 12, Томас 25 (Груев 6, Франсис 11, Веселинов 5, Ларсон 4, Грозев 2)

Рилски спортист: Тейлър 28 точки, З.Георгиев 16, Бозов 13, Чайлс 8, Гуджино 12 (Илиев 6, Тодоров 3, Иванов, Киров 5)