Нефтохимик 2010 удари Марек с 3:1 в Бургас

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) записа втора поредна победа в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Петьо Драгиев обърнаха и удариха у дома шампиона Марек Юнион Ивкони (Дупница) с 3:1 (22:25, 25:18, 26:24, 25:21) в най-интересния мач от 2-ия кръг, игран тази вечер пред около 500 зрители в зала "Младост".

Така бургазлии имат 6 точки след 2 победи от 2 мача, докато шампионите от Марек са с 2 точки след 1 победа и 1 загуба. В следващия 3-ти кръг Нефтохимик 2010 гостува на Пирин (Разлог), а дупничани са домакини на силния тим на Добруджа 07 (Добрич). Срещите са съответно в петък (31 октомври) и в неделя (2 ноември) от 18,00 часа.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за бургазлии, които поведоха с 5:2 след атака на Пламен Драгиев, блокада на Стоян Самунев и аут на Борислав Апостолов от Марек. Въпреки усилията на шампионите, Нефтохимик запази преднината си до 8:6 след блок-аут на Андрей Николов. Разликата стана 10:7 след ас на Теодор Богданов. Постепенно дупничани успяха да изравнят при 13:13 след силни изяви на Станислав Величков и грешка на Богданов и даже дръпнаха с 14:13 след контра на Георги Елчинов. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за Марек след грешка на опитния разпределител и капитан на домакините Иван Станев. Последва ас на Борислав Апостолов и 17:14. Предимството на Марек стана 20:16 след успешна блокада на Венцислав Трифонов, което накара наставникът на бургаския отбор Петьо Драгиев да вземе тайм-аут. Последваха две отлични блокади на Стоян Самунев и Петър Христов - 20:18 и прекъсване за Найден Найденов. Двата тима продължиха равностойно до 23:21, след шампионите от Дупница спокойно взеха гейма с 25:22 след силна атака през центъра на Апостолов.

В началото на втората част волейболистите на Нефтохимик 2010 дръпнаха с 4:2 след блокада на Стоян Самунев и с 6:3 след две грешки на дупничани. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за домакините след грешка от сервис на разпределителя и капитан на Марек Гьорги Гьоргиев. Последваха нов отличен блок на Самунев и грешка при мрежата на Георги Елчинов от гостите - 10:6 и тайм-аут за Найден Найденов. Въпреки това и усилията на Марек, бургазлии запазиха преднината си и даже я направиха 16:11 след атака на Петър Христов. Постепенно преднината на Нефтохимик 2010 стана 22:16 след контра блок-аут на Христов, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:18 след грешка на дупничани.

След равностойното начало на третия гейм домакините отново поведоха с 5:3 след атака на Пламен Драгиев и блокада на Василий Петров. Последваха две успешни атаки на Георги Елчинов и два аута на Драгиев и Петров и 7:5 за Марек. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:6 за шампионите след грешка от сервис на Петър Христов. Разликата нарасна до 10:7 след атака в аут на Христов от Нефтохимик 2010, което накара Петьо Драгиев да вземе тайм-аут. Последва ас на Гьорги Гьоргиев и 11:7. Бургазлии стопиха изоставането си до 11:12 след три последователни блокади на Стоян Самунев, влезлия като резерва Стоян Златев и Петър Христов. Марек успя да си върне преднината при 16:13 след атака на Станислав Величков и бъркана топка на Христов от бургаския тим. Последва нова грешка на Христов в атака - 17:13 и прекъсване за Петьо Драгиев. Играта продължи точка за точка до 20:16, след което последваха успешна атака на Христов и аут на Елчинов от гостите и 20:18. Бургазлии намалиха разликата до 22:21 след отличен блок на завърналия се в игра Теодор Богданов. Независимо от тайм-аута за Найден Найденов, последва нова атака в аут на Елчинов и 22:22. Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, след което Нефтохимик 2010 измъкнаха гейма с 26:24 след успешна атака на Петър Христов и ас тип "чекмедже" на Андрей Николов.

Четвъртата част стартира отлично за Нефтохимик 2010, които бързо поведоха с 4:0, но шампионите от Марек бързо стопиха изоставането си до 4:5 след силни изяви на Георги Елчинов и резервата Ангел Велков. Бургазлии си върнаха веднага преднината при 7:4 след атака на Петър Христов и страхотен блок на Андрей Николов и с 8:5 след сервис в аут на Велков от гостите. Разликата набъбна до 12:7 след две отлични блокади на Стоян Самунев. Въпреки тайм-аута за Найден Найденов, преднината на домакините нарасна до 16:7 след поредна успешна атака на Петър Христов последвана от две контри и блокада на Стоян Златев. Бургазлии запазиха предимството си до 20:11, след което последва сериозен спад в играта им и множество грешки, което позволи на Марек да стопи изоставането си до 20:21. Все пак Нефтохимик спечелиха гейма с 25:21 след две атаки на Стоян Златев и една на Петър Христов, а с това и мача с 3:1.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 3:1 (22:25, 25:18, 26:24, 25:21)
НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев, Петър Христов, Пламен Драгиев, Андрей Николов, Стоян Самунев, Теодор Богданов - Христо Велков-либеро
Старши-треньор: Петьо Драгиев
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев, Михаил Цветанов, Георги Елчинов, Станислав Величков, Борислав Апостолов, Венцислав Трифонов - Мартин Божилов-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов.