Обзор на II кръг на НБЛ

Обзор на II кръг на НБЛ Вторият кръг на Националната баскетболна лига предложи на любителите на баскетбола интересни срещи и неочаквани резултати. Приятната изненада Берое записа втора поредна победа, този път като гост на Ямбол с 82:80. Така старозагорци останаха непобедени на върха на класирането заедно с Лукойл Академик, които надиграха Балкан в Ботевград с 69:60. Отборът на Рилски спортист, който почиваше в първия кръг, записа домакински успех с 81:69 срещу Спартак, а във Варна домакините от Черно море Порт Варна удариха шампиона и носител на Купата на България Левски с 90:79.

Отборът на Рилски спортист стартира с победа участието си в Националната баскетболна лига за този сезон. След като по жребий почиваха в първия кръг, самоковлии победиха у дома Спартак с 81:69. Домакините не започнаха добре срещата, вследствие на което записаха слабо резултатна първа част, завършила 15:14. Във втората обаче момчетата на Росен Барчовски се „събудиха“ и до почивката натрупаха комфортна преднина (42:26), която нямаха проблеми да задържат до самия край на мача. Добра игра за победителите отбеляза Тони Гуджино, който вкара 12 точки и овладя 10 борби, а с 14 завърши младокът Дарин Иванов. За Спартак със силно представяне се отличи Милен Захариев, който завърши със 17 точки, 9 борби, 1 асистенция и 3 отнети топки.

Берое хвърли бомбата на кръга, побеждавайки Ямбол като гост с 82:80. Победата за момчетата на Любо Минчев не дойде никак лесно, след като те изоставаха с цели 17 точки, но въпреки това показаха характер и се наложиха в края на срещата. Така старозагорци останаха непобедени на върха на класирането заедно с Лукойл Академик с по две победи от два мача. Решаващ фактор за успеха в този мач беше битката в подкошието, където гостите имаха минимален превес, след като овладяха 41 борби срещу 37 на съперника и реализираха 38 точки срещу 26. Голямата разлика дойде в отбелязаните точки от „втори шанс“ (15:2), което доказва голямото желание и непримиримост на старозагорци в този мач. С основен принос за успеха беше Венцислав Петков, който за 37 минути игра регистрира 19 точки, 9 борби, 3 асистенции и 1 отнета топка. С 23 точки и 2 борби пък се отчете Майкъл Блек. За тима от Ямбол най-резултатни бяха Тони Бърнас и Тейлър Лейзър съответно с 21 и 18 точки.

Голямото дерби на II кръг на НБЛ се очакваше да бъде в Ботевград, където Балкан посрещна Лукойл Академик в първия им сблъсък за сезона. Двата тима изиграха здрав и оспорван мач, който студентите спечелиха с крайното с 69:60. Момчетата на Йовица Арсич контролираха играта в по-голямата част от мача и въпреки че съперникът на няколко пъти се доближаваше до тях, те така и не допуснаха обрат. Най-резултатни за победителите бяха Морис Къри и Чарлс Томас, които отбелязаха съответно 19 и 16 точки, а с 12 се отчете Тери Смит. За Балкан на ниво беше Иван Лилов, който реализира 24 точки, а Павел Маринов добави 14.

В последния мач за кръга Черно море Порт Варна победи у дома шампиона и носител на купата на България Левски с 90:79. Срещата вървеше равностойно до полувремето, след като двата тима си размениха по една част, в която всеки от тях доминираше. След почивката обаче „моряците“ наложиха своя стил на игра, като използваха и наказваха всяка грешка на гостите, за да се поздравят с крайния успех и първа победа за тазгодишната кампания. Отлично представяне за победителите направи Асен Великов, който се включи в игра като резерва и завърши мача с 13 точки, 7 борби и 3 асистенции. 17 точки реализира Божидар Аврамов, а с 20 точки и 4 борби за победата допринесе Александър Йевджич, който се завърна след контузията, получена по време на турнира за Купата на България. За сините добър мач изигра бившият играч на варненци Милян Пупович, като регистрира на сметката си „дабъл-дабъл“ от 18 точки и 10 борби.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД